Прејди на содржината

Леко

Од Википедија — слободната енциклопедија

Леко е хрватско презиме кое потекнува од старогрчкото име Александар ( Алексиос ), кое било прифатено и од христијанството . [1] Во Тихаљина презимето се среќава во формитеː Лекиќ и Леко.

Познати личности со презимето Леко[уреди | уреди извор]

  • Иван Леко (1914 – 1983), хрватски педагог и поранешен директор на Радио Загреб
  • Иван Леко (1978), хрватски фудбалер
  • Јерко Леко (1980), хрватски фудбалер
  • Петер Леко (1979), унгарски шахист
  • Стефан Леко (1974), германски боксер
  • Стипе Леко Ќипа (1951), хрватски ултрамаратонец
  • Теофил Леко (1915 – 1990), босанско херцеговски Франњевец

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Arhivirana kopija“. Архивирано од изворникот на 17. srpnja 2011. Посетено на 29. ožujka 2011.. Наводот journal бара |journal= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)