Прејди на содржината

Џиро ди Ломбардија 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џиро ди Ломбардија 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 28 од 29
Детали за трката
Date 5 октомври 2014
Растојание 254 км
Време 6л 25' 33" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Даниел Мартин (ИРС) (Гармин-Шарп)
Втор  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Трет  Руј Кошта (ПОР) (Лампре-Мерида)
2013
2015

Џиро ди Ломбардија 2014 — 108. издание на еднодневната велосипедска трка Џиро ди Ломбардија, често позната и како трка на паѓачките лисја. Била одржана на 5 октомври 2014 година на растојание од 254 километри.[1][2] Трката била различна од минатите години и завршила во Бергамо.[2] Трката претставувала претпоследен настан во календарот на Светската турнеја.

Трката била освоена од Даниел Мартин, кој се издвоил од водечката група во последниот километар, пред Алехандро Валверде и Руј Кошта.[3]

Бидејќи Ватенфал Класик е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На уште седум екипи им биле доделене специјални покани, со што била создадена група од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

† Специјално поканети професионални континентални екипи.

Резултати

[уреди | уреди извор]
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 6ч 25' 33” 100
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим +1" 80
3  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида +1" 70
4  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол +1" 60
5  Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер +1" 50
6  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ +1" 40
7  Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +1" 30
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша +1" 20
9  Фабио Ару (ИТА) Астана +1" 10
10  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал +14" 4
  1. „Ил Ломбардија 2014“. Cycling News. Посетено на 3 октомври 2014.
  2. 2,0 2,1 „Нова рута за овогодинешната Трка околу Ломбардија“. Cycling News. Посетено на 3 октомври 2014.
  3. „Мартин победи на Џиро ди Ломбардија“. Cycling News. 5 октомври 2014. Посетено на 6 октомври 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]