Мовистар Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мовистар Тим
Инфомации за тимот
UCI кодMOV
ЛоциранШпанија
Основан1980 (1980)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКањон
Клучни кадри
Извршен директорЕузебио Унзуе
Спортски директорХосе Висенте „Ченте“ Гарсија Акоста
Историја на тимското име
1980–1989
1990–2000
2001–2003
2004–2005
2005
2006
2007–2010
2011–
Рејнолдс
Банесто
iBanesto.com
Ил Балеарс-Банесто
Ил Балеарс-Кејс д’Епарњ
Кејс д’Епарњ-Ил Балеарс
Кејс д’Епарњ
Мовистар Тим
Дрес на Мовистар Тим
Дрес на Мовистар Тим

Дрес

Мовистар Тим (кратенка на екипата според UCI: MOV) — шпанска професионална велосипедска друмска екипа, која учествува во Светската турнеја и има постигнати дванаесет победи во генералниот пласман на големите трки. Главен спонзор на екипата е шпанскиот мобилен оператор Телефоника, а екипата настапува под име на еден од брендовите на телефонското претпријатие Мовистар.[1]

Екипата била создадена како Рејнолдс, предводена од Анхел Аројо и подоцна од Педро Делгадо, кој победил на Тур де Франс и на Вуелта а Еспања, а подоцна спонзорирана од Банесто. Под ова име екипата ги забележала најголемите успеси, а во нејзе биле петкратниот победник на Тур де Франс Мигел Индураин и Алекс Циле, двократен победник на Вуелта а Еспања. Подоцнежен спонзор на екипата бил Кејс д’Епарњ, француска банкарска група.

Претходно ги користеле велосипедите Пинарело, но од 2014 година екипата ги користи велосипедите Кањон со делови на Кампањоло. Од 2008 година, Еузебио Унзуе бил предводник на екипата, заменувајќи го долгогодишниот менаџер, Хосе Мигел Ечавари. Спортски директори на екипата се Нил Стивенс, Алфонсо Галилеа и Хосе Луис Хаимерена.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Андреј Амадор (КРИ) (1986-08-29)29 август 1986 (воз. 29)
 Винер Анакона (КОЛ) (1988-08-11)11 август 1988 (воз. 27)
 Хорхе Аркас (ШПА) (1992-07-08)8 јули 1992 (воз. 23)
 Карлос Бетанкур (КОЛ) (1989-10-13)13 октомври 1989 (воз. 26)
 Алехандро Валверде (ШПА) (1980-04-25)25 април 1980 (воз. 35)
 Франсиско Вентосо (ШПА) (1982-05-06)6 мај 1982 (воз. 33)
 Џовани Висконти (ИТА) (1983-01-13)13 јануари 1983 (воз. 32)
 Алекс Даусет (ВБР) (1988-10-03)3 октомври 1988 (воз. 27)
 Хесус Ерада (ШПА) (1990-07-26)26 јули 1990 (воз. 25)
 Хосе Ерада (ШПА) (1985-10-01)1 октомври 1985 (воз. 30)
 Иманол Ервити (ШПА) (1983-11-15)15 ноември 1983 (воз. 32)
 Јаша Зитерлин (ГЕР) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
 Горка Изагире (ШПА) (1987-10-07)7 октомври 1987 (воз. 28)
 Јон Изагире (ШПА) (1988-02-04)4 февруари 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
 Џонатан Кастровјехо (ШПА) (1987-04-27)27 април 1987 (воз. 28)
 Дајер Кинтана (КОЛ) (1992-08-10)10 август 1992 (воз. 23)
 Наиро Кинтана (КОЛ) (1990-02-04)4 февруари 1990 (воз. 25)
 Хуан Хосе Лобато (ШПА) (1988-12-28)28 декември 1988 (воз. 27)
 Адријано Малори (ИТА) (1988-01-28)28 јануари 1988 (воз. 27)
 Даниел Морено (ШПА) (1981-09-05)5 септември 1981 (воз. 34)
 Хавиер Морено (ШПА) (1984-07-18)18 јули 1984 (воз. 31)
 Нелсон Оливеира (ПОР) (1989-03-06)6 март 1989 (воз. 26)
 Антонио Педреро (ШПА) (1991-10-23)23 октомври 1991 (воз. 24)
 Хосе Хоакин Рохас (ШПА) (1985-06-08)8 јуни 1985 (воз. 30)
 Рори Сатерленд (АВС) (1982-02-08)8 февруари 1982 (воз. 33)
 Марк Солер (ШПА) (1993-11-22)22 ноември 1993 (воз. 22)
 Рубен Фернандес (ШПА) (1991-03-01)1 март 1991 (воз. 24)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј Амадор29 август 1986
COL Винер Анакона11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе Аркас8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
ESP Карлос Барберо29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле Бенати24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос Бетанкур13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
POR Нуно Бико3 јули 1994Klein Constantia (2016)
ECU Ричард Карапас29 мај 1993Equipo Finisher (2016)
ESP Ектор Каретеро28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
ESP Џонатан Кастровјехо27 април 1987Euskaltel-Euskadi (2011)
ESP Виктор де ла Парте22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)
GBR Алекс Даусет3 октомври 1988Тим Скај (2012)
ESP Иманол Ервити15 ноември 1983
ESP Рубен Фернандес 1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Хосе Ерада1 октомври 1985Каха Рурал (2011)
ESP Хесус Ерада26 јули 1990Caja Rural-Seguros RGA amateur (2010)
ESP Горка Исагире7 октомври 1987Euskaltel-Euskadi (2013)
ITA Адријано Малори (1 јан–10 јул, Фуснота)28 јануари 1988Лампре-Мерида (2013)
ESP Даниел Морено5 септември 1981Катјуша (2015)
POR Нелсон Оливеира6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
COL Дајер Кинтана10 август 1992Equipo Finisher (2013)
COL Наиро Кинтана4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
ESP Хосе Хоакин Рохас8 јуни 1985ONCE (2006)
ESP Марк Солер22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
AUS Рори Сатерленд8 февруари 1982Тинкоф-Саксо (2014)
GER Јаша Зитерлин4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Алехандро Валверде25 април 1980Kelme (2004)
Извор: UCI

Фуснота: Андреј Амадор
Фуснота: Алехандро Валверде, крај на кариера

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј Амадор29 август 1986
COL Винер Анакона11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе Аркас8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
ESP Карлос Барберо29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле Бенати24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос Бетанкур13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
POR Нуно Бико3 јули 1994Klein Constantia (2016)
ECU Ричард Карапас29 мај 1993Equipo Finisher (2016)
ESP Ектор Каретеро28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
ESP Хајме Кастрилјо13 март 1996Equipo Finisher (2017)
ESP Виктор де ла Парте22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)
ESP Иманол Ервити15 ноември 1983
ESP Рубен Фернандес 1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Микел Ланда13 декември 1989Тим Скај (2017)
POR Нелсон Оливеира6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
COL Дајер Кинтана10 август 1992Equipo Finisher (2013)
COL Наиро Кинтана4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
ESP Хосе Хоакин Рохас8 јуни 1985ONCE (2006)
ESP Хајме Росон13 јануари 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2017)
ARG Едуардо Сепулведа13 јуни 1991Фортунео-Оскаро (2017)
ESP Марк Солер22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
GER Јаша Зитерлин4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Рафаел Валс25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
ESP Алехандро Валверде25 април 1980Kelme (2004)
Извор: UCI

Фуснота: Андреј Амадор

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј Амадор29 август 1986
COL Винер Анакона11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе Аркас8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
ESP Карлос Барберо29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле Бенати24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос Бетанкур13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
ECU Ричард Карапас29 мај 1993Equipo Finisher (2016)
ESP Ектор Каретеро28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
ESP Хајме Кастрилјо13 март 1996Equipo Finisher (2017)
ESP Иманол Ервити15 ноември 1983
ESP Рубен Фернандес 1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Микел Ланда13 декември 1989Тим Скај (2017)
ESP Љуис Мас15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
POR Нелсон Оливеира6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
ESP Едуард Прадес9 август 1987Еускади Баскија-Муријас (2018)
COL Наиро Кинтана4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
BEL Јирген Рулантс2 јули 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ESP Хосе Хоакин Рохас8 јуни 1985ONCE (2006)
ARG Едуардо Сепулведа13 јуни 1991Фортунео-Оскаро (2017)
ESP Марк Солер22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
GER Јаша Зитерлин4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Рафаел Валс25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
ESP Алехандро Валверде25 април 1980Kelme (2004)
ESP Карлос Верона4 ноември 1992Мичелтон-Скот (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Андреј Амадор

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Хуан Диего Алба11 септември 1997
ESP Хорхе Аркас8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
COL Карлос Бетанкур (1 јан–31 авг)13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
ESP Ектор Каретеро28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
ITA Дарио Каталдо17 март 1985Астана (2019)
GBR Габриел Куло8 април 1996Wiggins (2019)
ESP Ињиго Елосеги6 март 1998Equipo Finisher (2019)
ESP Иманол Ервити15 ноември 1983
GER Јури Холман30 август 1999Rad-Net Oßwald (2019)
SUI Јохан Јакобс1 март 1997Lotto Dstny Development Team (2019)
USA Матео Јоргенсон1 јули 1999Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2019)
ESP Љуис Мас15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
ESP Енрик Мас7 јануари 1995Декојнинк-Квик Степ (2019)
ESP Себастијан Мора19 февруари 1988Каха Рурал-Сегурос РГА (2019)
DEN Матијас Норсгард5 мај 1997Ривал Сајклинг Тим (2019)
POR Нелсон Оливеира6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
ESP Едуард Прадес9 август 1987Еускади Баскија-Муријас (2018)
BEL Јирген Рулантс2 јули 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ESP Хосе Хоакин Рохас8 јуни 1985ONCE (2006)
COL Ејнер Рубио22 февруари 1998Aran Cucine Vejus (2019)
ESP Серхио Самитиер31 август 1995Еускади Баскија-Муријас (2019)
ARG Едуардо Сепулведа13 јуни 1991Фортунео-Оскаро (2017)
ESP Марк Солер22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
ESP Алберт Торес26 април 1990Inteja-Dominican (2018)
ESP Алехандро Валверде25 април 1980Kelme (2004)
ESP Карлос Верона4 ноември 1992Мичелтон-Скот (2018)
ITA Давиде Вилела27 јуни 1991Астана (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Хуан Диего Алба

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Телефоника ќе го преземе спонзорството од 2011 година на Кејс д'Епарњ“. Посетено на 13 август 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]