Мовистар Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мовистар Тим
Movistar Team 2017 logo.svg
Инфомации за тимот
UCI кодMOV
ЛоциранШпанија
Основан1980 (1980)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКањон
Клучни кадри
Извршен директорЕузебио Унзуе
Спортски директорХосе Висенте „Ченте“ Гарсија Акоста
Историја на тимското име
1980–1989
1990–2000
2001–2003
2004–2005
2005
2006
2007–2010
2011–
Рејнолдс
Банесто
iBanesto.com
Ил Балеарс-Банесто
Ил Балеарс-Кејс д’Епарњ
Кејс д’Епарњ-Ил Балеарс
Кејс д’Епарњ
Мовистар Тим
Дрес на Мовистар Тим

Дрес

Мовистар Тим (кратенка на екипата според UCI: MOV) — шпанска професионална велосипедска друмска екипа, која учествува во Светската турнеја и има постигнати дванаесет победи во генералниот пласман на големите трки. Главен спонзор на екипата е шпанскиот мобилен оператор Телефоника, а екипата настапува под име на еден од брендовите на телефонското претпријатие Мовистар.[1]

Екипата била создадена како Рејнолдс, предводена од Анхел Аројо и подоцна од Педро Делгадо, кој победил на Тур де Франс и на Вуелта а Еспања, а подоцна спонзорирана од Банесто. Под ова име екипата ги забележала најголемите успеси, а во нејзе биле петкратниот победник на Тур де Франс Мигел Индураин и Алекс Циле, двократен победник на Вуелта а Еспања. Подоцнежен спонзор на екипата бил Кејс д’Епарњ, француска банкарска група.

Претходно ги користеле велосипедите Пинарело, но од 2014 година екипата ги користи велосипедите Кањон со делови на Кампањоло. Од 2008 година, Еузебио Унзуе бил предводник на екипата, заменувајќи го долгогодишниот менаџер, Хосе Мигел Ечавари. Спортски директори на екипата се Нил Стивенс, Алфонсо Галилеа и Хосе Луис Хаимерена.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Андреј Амадор (КРИ) (1986-08-29)29 август 1986 (воз. 29)
 Винер Анакона (КОЛ) (1988-08-11)11 август 1988 (воз. 27)
 Хорхе Аркас (ШПА) (1992-07-08)8 јули 1992 (воз. 23)
 Карлос Бетанкур (КОЛ) (1989-10-13)13 октомври 1989 (воз. 26)
 Алехандро Валверде (ШПА) (1980-04-25)25 април 1980 (воз. 35)
 Франсиско Вентосо (ШПА) (1982-05-06)6 мај 1982 (воз. 33)
 Џовани Висконти (ИТА) (1983-01-13)13 јануари 1983 (воз. 32)
 Алекс Даусет (ВБР) (1988-10-03)3 октомври 1988 (воз. 27)
 Хесус Ерада (ШПА) (1990-07-26)26 јули 1990 (воз. 25)
 Хосе Ерада (ШПА) (1985-10-01)1 октомври 1985 (воз. 30)
 Иманол Ервити (ШПА) (1983-11-15)15 ноември 1983 (воз. 32)
 Јаша Зитерлин (ГЕР) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
 Горка Изагире (ШПА) (1987-10-07)7 октомври 1987 (воз. 28)
 Јон Изагире (ШПА) (1988-02-04)4 февруари 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
 Џонатан Кастровјехо (ШПА) (1987-04-27)27 април 1987 (воз. 28)
 Дајер Кинтана (КОЛ) (1992-08-10)10 август 1992 (воз. 23)
 Наиро Кинтана (КОЛ) (1990-02-04)4 февруари 1990 (воз. 25)
 Хуан Хосе Лобато (ШПА) (1988-12-28)28 декември 1988 (воз. 27)
 Адријано Малори (ИТА) (1988-01-28)28 јануари 1988 (воз. 27)
 Даниел Морено (ШПА) (1981-09-05)5 септември 1981 (воз. 34)
 Хавиер Морено (ШПА) (1984-07-18)18 јули 1984 (воз. 31)
 Нелсон Оливеира (ПОР) (1989-03-06)6 март 1989 (воз. 26)
 Антонио Педреро (ШПА) (1991-10-23)23 октомври 1991 (воз. 24)
 Хосе Хоакин Рохас (ШПА) (1985-06-08)8 јуни 1985 (воз. 30)
 Рори Сатерленд (АВС) (1982-02-08)8 февруари 1982 (воз. 33)
 Марк Солер (ШПА) (1993-11-22)22 ноември 1993 (воз. 22)
 Рубен Фернандес (ШПА) (1991-03-01)1 март 1991 (воз. 24)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј АмадорWikidata-logo S.svg29 август 1986Lizarte (2008)
COL Винер АнаконаWikidata-logo S.svg11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе АркасWikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
ESP Карлос БарбероWikidata-logo S.svg29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле БенатиWikidata-logo S.svg24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос БетанкурWikidata-logo S.svg13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
POR Нуно БикоWikidata-logo S.svg3 јули 1994Klein Constantia (2016)
ECU Ричард КарапасWikidata-logo S.svg29 мај 1993Lizarte (2016)
ESP Ектор КаретероWikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ESP Џонатан КастровјехоWikidata-logo S.svg27 април 1987Euskaltel-Euskadi (2011)
ESP Виктор де ла ПартеWikidata-logo S.svg22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)
GBR Алекс ДаусетWikidata-logo S.svg3 октомври 1988Тим Скај (2012)
ESP Иманол ЕрвитиWikidata-logo S.svg15 ноември 1983
ESP Рубен Фернандес Wikidata-logo S.svg1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Хосе ЕрадаWikidata-logo S.svg1 октомври 1985Каха Рурал (2011)
ESP Хесус ЕрадаWikidata-logo S.svg26 јули 1990Caja Rural-Seguros RGA amateur (2010)
ESP Горка ИсагиреWikidata-logo S.svg7 октомври 1987Euskaltel-Euskadi (2013)
ITA Адријано МалориWikidata-logo S.svg (1 јан–10 јул, Фуснота)28 јануари 1988Лампре-Мерида (2013)
ESP Даниел МореноWikidata-logo S.svg5 септември 1981Катјуша (2015)
POR Нелсон ОливеираWikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио ПедрероWikidata-logo S.svg23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
COL Дајер КинтанаWikidata-logo S.svg10 август 1992Lizarte (2013)
COL Наиро КинтанаWikidata-logo S.svg4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
ESP Хосе Хоакин РохасWikidata-logo S.svg8 јуни 1985ONCE (2006)
ESP Марк СолерWikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte (2014)
AUS Рори СатерлендWikidata-logo S.svg8 февруари 1982Тинкоф-Саксо (2014)
GER Јаша ЗитерлинWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Алехандро ВалвердеWikidata-logo S.svg25 април 1980Kelme (2004)
Извор: UCI

Фуснота: Адријано МалориWikidata-logo S.svg, крај на кариера

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј АмадорWikidata-logo S.svg29 август 1986Lizarte (2008)
COL Винер АнаконаWikidata-logo S.svg11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе АркасWikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
ESP Карлос БарбероWikidata-logo S.svg29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле БенатиWikidata-logo S.svg24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос БетанкурWikidata-logo S.svg13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
POR Нуно БикоWikidata-logo S.svg3 јули 1994Klein Constantia (2016)
ECU Ричард КарапасWikidata-logo S.svg29 мај 1993Lizarte (2016)
ESP Ектор КаретероWikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ESP Хајме КастрилјоWikidata-logo S.svg13 март 1996Lizarte (2017)
ESP Виктор де ла ПартеWikidata-logo S.svg22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)
ESP Иманол ЕрвитиWikidata-logo S.svg15 ноември 1983
ESP Рубен Фернандес Wikidata-logo S.svg1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Микел ЛандаWikidata-logo S.svg13 декември 1989Тим Скај (2017)
POR Нелсон ОливеираWikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио ПедрероWikidata-logo S.svg23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
COL Дајер КинтанаWikidata-logo S.svg10 август 1992Lizarte (2013)
COL Наиро КинтанаWikidata-logo S.svg4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
ESP Хосе Хоакин РохасWikidata-logo S.svg8 јуни 1985ONCE (2006)
ESP Хајме РосонWikidata-logo S.svg13 јануари 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2017)
ARG Едуардо СепулведаWikidata-logo S.svg13 јуни 1991Фортунео-Оскаро (2017)
ESP Марк СолерWikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte (2014)
GER Јаша ЗитерлинWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Рафаел ВалсWikidata-logo S.svg25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
ESP Алехандро ВалвердеWikidata-logo S.svg25 април 1980Kelme (2004)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј АмадорWikidata-logo S.svg29 август 1986Lizarte (2008)
COL Винер АнаконаWikidata-logo S.svg11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе АркасWikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
ESP Карлос БарбероWikidata-logo S.svg29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле БенатиWikidata-logo S.svg24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос БетанкурWikidata-logo S.svg13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
ECU Ричард КарапасWikidata-logo S.svg29 мај 1993Lizarte (2016)
ESP Ектор КаретероWikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ESP Хајме КастрилјоWikidata-logo S.svg13 март 1996Lizarte (2017)
ESP Иманол ЕрвитиWikidata-logo S.svg15 ноември 1983
ESP Рубен Фернандес Wikidata-logo S.svg1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Микел ЛандаWikidata-logo S.svg13 декември 1989Тим Скај (2017)
ESP Љуис МасWikidata-logo S.svg15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
POR Нелсон ОливеираWikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио ПедрероWikidata-logo S.svg23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
ESP Едуард ПрадесWikidata-logo S.svg9 август 1987Еускади Баскија-Муријас (2018)
COL Наиро КинтанаWikidata-logo S.svg4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
BEL Јирген РулантсWikidata-logo S.svg2 јули 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ESP Хосе Хоакин РохасWikidata-logo S.svg8 јуни 1985ONCE (2006)
ARG Едуардо СепулведаWikidata-logo S.svg13 јуни 1991Фортунео-Оскаро (2017)
ESP Марк СолерWikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte (2014)
GER Јаша ЗитерлинWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Рафаел ВалсWikidata-logo S.svg25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
ESP Алехандро ВалвердеWikidata-logo S.svg25 април 1980Kelme (2004)
ESP Карлос ВеронаWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Мичелтон-Скот (2018)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Хуан Диего АлбаWikidata-logo S.svg11 септември 1997Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2019)
ESP Хорхе АркасWikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
COL Карлос БетанкурWikidata-logo S.svg (1 јан–31 авг)13 октомври 1989АГ2Р Ла Мондијал (2015)
ESP Ектор КаретероWikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ITA Дарио КаталдоWikidata-logo S.svg17 март 1985Астана (2019)
GBR Габриел КулоWikidata-logo S.svg8 април 1996Wiggins (2019)
ESP Ињиго ЕлосегиWikidata-logo S.svg6 март 1998Lizarte (2019)
ESP Иманол ЕрвитиWikidata-logo S.svg15 ноември 1983
GER Јури ХолманWikidata-logo S.svg30 август 1999Rad-Net Oßwald (2019)
SUI Јохан ЈакобсWikidata-logo S.svg1 март 1997Lotto Dstny Development Team (2019)
USA Матео ЈоргенсонWikidata-logo S.svg1 јули 1999Џели Бели-Максис (2018)
ESP Љуис МасWikidata-logo S.svg15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Декојнинк-Квик Степ (2019)
ESP Себастијан МораWikidata-logo S.svg19 февруари 1988Каха Рурал-Сегурос РГА (2019)
DEN Матијас НорсгардWikidata-logo S.svg5 мај 1997Ривал Сајклинг Тим (2019)
POR Нелсон ОливеираWikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио ПедрероWikidata-logo S.svg23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
ESP Едуард ПрадесWikidata-logo S.svg9 август 1987Еускади Баскија-Муријас (2018)
BEL Јирген РулантсWikidata-logo S.svg2 јули 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ESP Хосе Хоакин РохасWikidata-logo S.svg8 јуни 1985ONCE (2006)
COL Ејнер РубиоWikidata-logo S.svg22 февруари 1998Aran Cucine Vejus (2019)
ESP Серхио СамитиерWikidata-logo S.svg31 август 1995Еускади Баскија-Муријас (2019)
ARG Едуардо СепулведаWikidata-logo S.svg13 јуни 1991Фортунео-Оскаро (2017)
ESP Марк СолерWikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte (2014)
ESP Алберт ТоресWikidata-logo S.svg26 април 1990Inteja-Dominican (2018)
ESP Алехандро ВалвердеWikidata-logo S.svg25 април 1980Kelme (2004)
ESP Карлос ВеронаWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Мичелтон-Скот (2018)
ITA Давиде ВилелаWikidata-logo S.svg27 јуни 1991Астана (2019)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Телефоника ќе го преземе спонзорството од 2011 година на Кејс д'Епарњ“. Посетено на 13 август 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]