Нелсон Оливеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нелсон Оливеира
Лични податоци
Цело имеНелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира
Роден6 март 1989 (1989-03-06) (34 г.)
Анадија,  Португалија
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2010
2011
2012–2013
2014–2015
2016-
Ксакобео-Галиција
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Лампре-Мерида
Мовистар Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotPortugal.PNG Национален хронометарски првак (2011, 2014, 2015, 2016)
MaillotPortugal.PNG Национален друмски првак (2014)
Последна промена
30 април 2019

Нелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира (португалски: Nelson Filipe Santos Simões Oliveira; р. 6 март 1989 во Анадија) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во септември 2009 го освоил сребрениот медал на трката за поединечен хронометар под 23 години на Светските друмски првенства.[2] Во ноември 2009, Оливеира потпишал со Ксакобео-Галиција.

Во септември 2010, повторно дошол на Светските првенства под 23 години и бил четврти, не влегувајќи на подиумот за само 4 секунди.[3]

Оливеира го напуштил РадиоШек-Леопард[4] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[5]

Во 2014 година повторно го освоил националното хронометарско првенство. Исто така, неколку дена подоцна го освоил и националното друмско првенство. Во септември 2015 година било објавено дека Оливеира ќе го напушти Лампре-Мерида и ќе му се приклучи на Мовистар Тим за 2016 година.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. MaillotPortugal.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2006
1. MaillotPortugal.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2007
1. Етапа 3a Вуелта Ваљадолид (јуниори)
2008
3. Краен пласман Волта а Мадеира
2009
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Волта а Мадеира
1. Етапа 6
2010
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Европско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман ГП ду Португал
3. Европско хронометарско првенство под 23 години
6. Краен пласман Трка околу Баварија
6. Краен пласман Џиро деле Реџионе
2011
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
2012
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Стер ЗЛМ Тур
3. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
18. Олимписки хронометар
2014
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotPortugal.PNG Национално друмско првенство
7. Светско хронометарско првенство
2015
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 13 Вуелта а Еспања
5. Хроно де Насионс
2016
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
4. Европско хронометарско првенство
6. Светско првенство во екипен хронометар
7. Олимписки хронометар
2017
4. Светско хронометарско првенство
2018
5. Светско хронометарско првенство
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2019
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Трофео Сера де Трамунтана

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 64 81
Jersey yellow.svg Тур 87 47 80
Jersey red.svg Вуелта 118 21 47 71

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. MARCA.com (17 септември 2015). „El Movistar Team ficha a Nelson Oliveira“. MARCA.com (шпански). Посетено на 10 август 2016.
  2. Бобриџ победи на хронометар, Оливеира зад него со 18 секунди
  3. Фини се бори за виножитото за САД
  4. „РадиоШек-Нисан-Трек го објави составот за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-08. Посетено на 17 јануари 2012.
  5. „Нелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира: Португалски младинец за Лампре-Мерида“. Лампре-Мерида. New Master SRL. 26 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 4 ноември 2013.
  6. „El Movistar Team ficha a Nelson Oliveira“ [The Movistar Team signs Nelson Oliveira]. marca.com (шпански). 17 септември 2015. Посетено на 19 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]