Љуис Мас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љуис Мас
Мас на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело име Љуис Гилјермо Мас Бонет
Роден 15 јануари 1989 (1989-01-15) (29 г.)
Сес Салинес,  Шпанија
Висина 1,81 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Каха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2008 Соние Дувал-Скот
Професионални клубови
2009-2013

2014-
Бургос Монументал-Кастилја и Леон
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
2 јули 2018

Љуис Гилјермо Мас Бонет (шпански: Lluís Guillermo Mas Bonet; р. 15 јануари 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.

Возел на Вуелта а Еспања 2014.[1] На 3 мај 2015 година ја освоил завршната етапа на Трката околу Турција. Нападнал од групата на калдрмата на неколку километри пред целта.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
2. Национално младинско хронометарско првенство
2007
1. Трофео Фернандо Ескартин
1. Кампо де Криптана
1. Краен пласман Вуелта а лес Комарсес де Кастелјо
1. Етапа 2а
2. Краен пласман Вуелта Сиклиста Вегас де Гранада
1. Етапа 3а
2009
10. Медитерански игри - Индивидуален хронометар
2011
7. Светско хронометарско првенство под 23 години
2013
1. Етапа 3 Пла де Мајорка
1. Фестес Агост Кампос
2. Медитерански игри - Индивидуален хронометар
2. Краен пласман Волта ас Терас де Санта Марија Феира
1. Етапа 2
2. Трофеу Фестес де Сант Бартомеу
2. Фестес Марија Салут
4. Краен пласман Трка околу Кина
9. Краен пласман Тур де Бретања
2014
6. Краен пласман Трка околу Азербејџан
Вуелта а Еспања
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 3 и 9
2015
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Волта а Каталуња
Трка околу Турција
1. Етапа 8
1. Jersey white.svg Пласман Турски убавини
2016
1. Jersey white.svg Пласман Турски убавини Трка околу Турција
2017
1. Jersey light blue.svg Спринтерски пласман Трка околу Баскија
2018
1. Jersey orange lines volta.svg Спринтерски пласман Волта а Каталуња
1. Jersey green.svg Планински пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 121 СО СО 83

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lluís Mas“. ProCyclingStats. http://www.procyclingstats.com/rider/Lluis_Guillermo_Mas. посет. 27 август 2014 г. 
  2. Стивен Падикомб. „Durasek wins Tour of Turkey as Mas pips Cavendish on final stage“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 3 мај 2015 (посет. 3 мај 2015 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]