Гонсало Серано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гонсало Серано
Лични податоци
Цело имеГонсало Серано Родригес
Роден17 август 1994 (1994-08-17) (25 г.)
Мадрид,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2013–2014
2015–2016
2017
Супер Фројс
ЕК Магро
Каха Рурал-Сегурос РГА аматерски
Професионални клубови
2017

2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА (стажант)
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
9 декември 2019

Гонсало Серано Родригес (шпански: Gonzalo Serrano Rodríguez; р. 17 август 1994 во Мадрид) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[1]

Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2018
6. Класика да Арабида
2019
8. Краен пласман Трка околу Турција
8. Класика да Арабида

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. El proyecto del Caja Rural 2019 arranca en Almería, aún sin el colombiano Soto“, „Marca“, Unidad Editorial, 13 декември 2018 (посет. 10 јануари 2019 г). (на (шпански))
  2. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. конс. 23 август 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]