Иманол Ервити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иманол Ервити
Лични податоци
Цело имеИманол Ервити Ољо
Роден15 ноември 1983.(1983-11-15)(40 г.)
Памплона,  Шпанија
Висина1,89 м
Маса82 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПомошник
Аматерски клубови
2004 Сербицу Киролги
Професионални клубови
2005– Илес Балеарс-Банесто
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2008, 2010)
1 ТТТ етапа (2014)
Последна промена
30 април 2019

Иманол Ервити Ољо (шпански: Imanol Erviti Ollo; р. 15 ноември 1983 во Памплона, Навара) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ервити бил избран да вози на Тур де Франс 2012, но учествувал во големиот пад на етапата 6 на 25 километри пред крајот на етапата и се здобил со сериозни повреди на десната страна, кои итни биле лекувани со операција и бил задржан два дена во болница, со што се откажал од трката на следната етапа.[2]

Во 2016 година бил во рани бегства на два монументи на калдрма: Трка околу Фландрија и Париз-Рубе. Обете трки ги завршил помеѓу првите десет.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. Етапа 6 Вуелта а Навара
2007
1. Етапа 1 (ТТТ) Средоземна трка
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а Каталуња
2008
1. Етапа 18 Вуелта а Еспања
2009
4. Краен пласман Средоземна трка
1. Етапа 2 (ТТТ)
2010
1. Етапа 10 Вуелта а Еспања
2011
1. Вуелта а Ла Риоха
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2015
1. Екипен пласман Тур де Франс
1. Екипен пласман Вуелта а Еспања
2016
7. Трка околу Фландрија
9. Париз-Рубе
2017
5. Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 81
Тур 77 88 СО 118 81 115 108 92 77
Вуелта 62 99 100 78 126 132 102 63 100 84 92

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Fractures, bruises and bumps: A stage six injury report“. Cycling News. 7 јули 2012. Посетено на 1 август 2012.
  3. „Иманол Ервити (сезона 2016)“. ProCyclingStats. Посетено на 10 април 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]