Карлос Верона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлос Верона
Верона на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеКарлос Верона Кинтанилја
ПрекарПатикас (Patikas)
Роден4 ноември 1992 (1992-11-04) (30 г.)
Сан Лорензо дел Ескоријал, Мадрид, Шпанија
Висина1,86 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2011–2012
2013–2016
2017-2018
2019-
Бургос 2016-Кастиља и Леон
Омега Парма-Квик Степ
Орика-Скот
Мовистар Тим
Последна промена
14 април 2019

Карлос Верона Кинтанилја (шпански: Carlos Verona Quintanilla; р. 4 ноември 1992) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

на 30 јули 2016 година, екипата Орика-БајкЕксчејнџ објавила дека потпишала со Верона за остатокот од сезоната 2016, како и за сезоните 2017 и 2018.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
5. Краен пласман Вуелта Ал Бесаја
2011
6. Краен пласман Тур де По де Савоја
7. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид под 23 години
7. Краен пласман Синтури де л’Емпорда
2012
1. Планински пласман Вуелта Сиклиста а Леон
9. Краен пласман Тоскана-Тера ди Сиклисмо
2013
8. Јапонски куп
2015
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 10 Вуелта а Еспања
2017
4. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Волта а Каталуња
2018
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман Трка околу Баскија
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка на Фјордовите
2. ГП Мигел Индураин
5. Краен пласман Трка околу Гуангси

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 43 57
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 66 29 73

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „Verona injects immediate climbing pedigree for ORICA-BikeExchange“. Orica BikeExchange Cycling Australia. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на 3 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]