Марк Солер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Солер
Марк Солер
Лични податоци
Цело имеМарк Солер Гименез
Роденноември 22 1993 (1993-11-22) (29 г.)
Виланова и ла Гелтру,  Шпанија
Висина1,86 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2012–2014 Лизарте
Професионални клубови
2015– Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Авенир (2015)
Париз-Ница (2018)
Последна промена
30 април 2019

Марк Солер Гименез (шпански: Marc Soler Gimènez; р. 22 ноември 1993) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Солер завршил трет во генералниот пласман зад колегата Алехандро Валверде и Алберто Контадор на Волта а Каталуња, освојувајќи го пласманот за млад возач. Подоцна, истата година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[2]

2018[уреди | уреди извор]

Во март 2018 година ја освоил етапната трка Париз-Ница.[3][4] Солер ја започнал последната етапа на трката со 37 секунди зад Јејтс на шестото место, кога нападнал на половина од етапата заедно со сонародникот Давид де ла Круз (Тим Скај); на двоецот им се приклучил Омар Фраиле (Астана) на чело на трката и тројката успеала да остане пред главната група до Ница. Бидејќи Де ла Круз и Фраиле се натпреварувале за етапата, Солер завршил трет - добивајќи уште четири бонус секунди на целта како и трите секунди претходно добиени на средниот спринт - и со 35 секунди пред Јејтс и другите фаворити, било доволно да ја прослави победата пред Јејтс за четири секунди.

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 3 Вуелта а Паленсија
2014
1. Соралузеко Сарија
1. Ерењоко Удала Сари Нагусија
1. ГП Кучабанк
1. Меморијал Сирило Цунцарен
1. Етапа 3 Вуелта а Замора
3. Национално друмско првенство под 23 години
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Авенир
2016
2. Краен пласман Рут ди Сид
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
7. Сиркуито де Гечо
2017
3. Краен пласман Волта а Каталуња
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Национално хронометарско првенство
5. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Тур де Свис
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 9 на Вуелта а Еспања
2018
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Париз-Ница
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
3. Краен пласман Вуелта а Андалусија
5. Краен пласман Волта а Каталуња
6. Краен пласман Вуелта а Арагон
6. ГП Мигел Индураин

Распоред на резултатите на етапните трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 62
Jersey red.svg Вуелта 48
Распоред на резултатите на етапните трки
Етапна трка 2015 2016 2017 2018
Jersey yellow.svg Париз-Ница 24 1
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико
MaillotVolta.png Волта а Каталуња СО СО 3 5
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија
Jersey yellow.svg Тур де Романди
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 79 16
Jersey yellow.svg Тур де Свис 8

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  3. „Marc Soler grabs Paris-Nice title by four seconds from Simon Yates on final stage“. Cycling Weekly. Посетено на 11 март 2018.
  4. „Marc Soler upsets Simon Yates to win Paris-Nice by 4 seconds“. Washington Post. Посетено на 11 март 2018.
  5. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]