Париз-Ница 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Париз-Ница 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Sergio Henao, Paris-Nice 2017.jpg
Детали за трката
Издание75. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 2.UWT
Етапи8
Датуми5 – 12 март 2017
Растојание1.229,5 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеБоа д’Арси
ОдредиштеНица
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај128
Добитници на наградите
ПобедникCOL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg (Тим Скај)
ВторопласиранESP Алберто Контадор Wikidata-logo S.svg (Трек-Сегафредо)
ТретопласиранIRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg (Квик-Степ Флорс)
БодовенFRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg (Квик-Степ Флорс)
ПланинскиFRA Лилијан Калмежан Wikidata-logo S.svg (Директ Енержи)
МладинскиFRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg (Квик-Степ Флорс)
ЕкипенBEL Квик-Степ Флорс 2017 Wikidata-logo S.svg
20162018
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Ница 2017 — 75. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 5 и 12 март како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Тим Скај ја освоил трката по петти пат во шест години, овој пат страна на Серхио Енао, кој успеал да го блокира нападот на последниот ден од возачот на Трек-Сегафредо, Алберто Контадор, за победа на трката од само две секунди.[3] Контадор имал 31 секунда доцнење, но се одвоил со возачот на Квик-Степ Флорс, Давид де ла Круз и Марк Солер од Мовистар Тим; откако освоил неколку секунди на средниот спринт, Контадор бил поразен на целта во Ница од Де ла Круз, што го чинело четири бонус секунди и победа на трката во корист на Енао. Подиумот бил заокружен од колегата на Де ла Круз, Даниел Мартин, 30 секунди зад Енао.[4]

Квик-Степ Флорс го освоиле екипниот пласман, додека Жилијан Алафилип завршил во најдобрите петмина, предводејќи ја трката три дена. Алафилип го освоил пласманот за млад возач, додека со четири завршници во најдобрите пет и победа на индивидуалниот хронометар било доволно да го освои бодовниот пласман. Планинскиот пласман бил освоен од Директ Енержи втора година по ред, од страна на Лилијан Калмежан.[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[6]

Како и на изданието во 2016 година, екипата Лото-Судал одлучила да настапи под различно име од остатокот од сезоната: станале Лото-Фик ОЛ, промовирајќи го името на еден од производите на Судал, нивниот спонзор. Исто така, носеле сино-бели дресови со наместо стандардните црвено-бели.[7]

Екипи од Светската турнеја UCI

Професионални континентални екипи

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за Париз-Ница 2017 била објавена на 3 јануари 2017 година.[8] Трката започнува со друмска етапа по прв пат од 2014 година, со кружна трка околу Боа д’Арси. Планински хронометар бил предвиден на трката, но за разлика од претходните години, нема да биде одржан на Кол д’Ез. Бил предвиден на Мон Бруији, 3 километри долго искачување со просечен наклон од 7,7% и над 9% во завршниот километар. Мон Бруији бил предвиден како етапна завршница за 2016 година, но на крајот етапата била откажана поради снег.[9]

Претпоследната етапа била означена како кралската етапа на трката, со две искачувања од прва категорија во завршните 40 километри на етапата – Кол Сен Мартен и етапната завршница на Кол де ла Кујол; завршницата била на највисока точка во историјата на трката, на 1.678 метри. Обете искачувања претходно биле возени на петнаесеттата етапа на Тур де Франс 1975.[10] Завршницата етапа завршувала долж крајбрежјето во Ница, но не на Англиското шеталиште како обично, во знак на почит за жртвите од терористичкиот напад на Денот на Бастилја во Ница во 2016 година.[11] Наместо тоа, трката завршила на Кејот на САД.

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  Wikidata-logo S.svg5 мартБоа д’Арси – Боа д’Арси
ридеста етапа
148,5FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svgFRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg
2  Wikidata-logo S.svg6 мартРошфор ан Ивлин – Амији
рамна етапа
192,5ITA Сони Колбрели Wikidata-logo S.svgFRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg
3  Wikidata-logo S.svg7 мартШабли – Шалон на Саон
ридеста етапа
190IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgFRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg
4  Wikidata-logo S.svg8 мартБоже – Мон Бруили
поединечен хронометар
14,5FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svgFRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg
5  Wikidata-logo S.svg9 мартКенсе ан Божоле – Бур де Пеаж
рамна етапа
199,5GER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgFRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg
6  Wikidata-logo S.svg10 мартОбањ – Фајанс
среднопланинска етапа
192GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svgFRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg
7  Wikidata-logo S.svg11 мартНица – Кол де ла Кујол
планинска етапа
177AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgCOL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg
8  Wikidata-logo S.svg12 мартНицаНица
среднопланинска етапа
115,5ESP Давид де ла Крус Wikidata-logo S.svgCOL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно ДемарФДЖ3ч 22' 43
2. FRA Жилијан АлафилипКвик-Степ Флорс+ 0
3. NOR Александер КристофКатјуша-Алпесин+ 9
4. BEL Филип ЖилберКвик-Степ Флорс+ 9
5. FRA Ромен АрдиFortuneo-Vital Concept+ 9
6. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 9
7. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 9
8. AUT Марко ХалерКатјуша-Алпесин+ 9
9. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 9
10. FRA Руди МоларФДЖ+ 9
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsФДЖ3ч 22' 33
2. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс+ 4
3. NOR Александер КристофКатјуша-Алпесин+ 15
4. BEL Филип ЖилберКвик-Степ Флорс+ 16
5. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 17
6. FRA Ромен Арди точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманFortuneo-Vital Concept+ 18
7. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 19
8. AUT Марко ХалерКатјуша-Алпесин+ 19
9. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 19
10. FRA Руди МоларФДЖ+ 19


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Сони КолбрелиБахреин-Мерида4ч 20' 59
2. GER Џон ДегенколбТрек-Сегафредо+ 0
3. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsФДЖ+ 0
4. NED Дилан ГруневегенЛото НЛ-Џамбо+ 0
5. FRA Кристоф ЛапортКофидис+ 0
6. DEN Мати БрешелАстана+ 0
7. BEL Оливер НезенАГ2Р-Ла Мондијал+ 0
8. GER Андре ГрајпелЛото-Судал+ 0
9. NOR Александер КристофКатјуша-Алпесин+ 0
10. LTU Евалдас ШишкевичиусДелко-Марсеј Прованс-КТМ+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsФДЖ7ч 43' 28
2. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс+ 6
3. BEL Филип ЖилберКвик-Степ Флорс+ 17
4. NOR Александер КристофКатјуша-Алпесин+ 19
5. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 19
6. FRA Ромен Арди точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманFortuneo-Vital Concept+ 21
7. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 23
8. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 23
9. FRA Руди МоларФДЖ+ 23
10. SLO Кристијан КоренКанондејл-Драпак+ 31


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем БенетБора-хансгрое4ч 31' 14
2. NOR Александер КристофКатјуша-Алпесин+ 0
3. GER Џон ДегенколбТрек-Сегафредо+ 0
4. GER Марсел КителКвик-Степ Флорс+ 0
5. AUS Мајкл МетјусСанвеб+ 0
6. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsФДЖ+ 0
7. GER Андре ГрајпелЛото-Судал+ 0
8. FRA Кристоф ЛапортКофидис+ 0
9. ITA Кристијан СбаралјиДименжн Дата+ 0
10. DEN Магнус КортОрика-Скот+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsФДЖ12ч 14' 42
2. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс+ 6
3. NOR Александер КристофКатјуша-Алпесин+ 13
4. BEL Филип ЖилберКвик-Степ Флорс+ 17
5. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 19
6. FRA Ромен Арди точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманFortuneo-Vital Concept+ 21
7. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 23
8. FRA Руди МоларФДЖ+ 23
9. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 23
10. SLO Кристијан КоренКанондејл-Драпак+ 31


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс21' 39
2. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 19
3. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 20
4. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 20
5. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 33
6. ESP Давид де ла КрусКвик-Степ Флорс+ 45
7. AUS Мајкл МетјусСанвеб+ 47
8. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 48
9. ESP Јон ИсагиреБахреин-Мерида+ 49
10. AUS Ричи ПортБМЦ Рејсинг Тим+ 50
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс12ч 36' 27
2. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 33
3. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 47
4. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 1' 05
5. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 1' 20
6. BEL Филип ЖилберКвик-Степ Флорс+ 1' 24
7. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 1' 28
8. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 1' 31
9. FRA Руди МоларФДЖ+ 1' 32
10. FRA Арно ДемарФДЖ+ 1' 35


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Андре ГрајпелЛото-Судал4ч 43' 35
2. FRA Арно ДемарФДЖ+ 0
3. NED Дилан ГруневегенЛото НЛ-Џамбо+ 0
4. AUS Мајкл МетјусСанвеб+ 0
5. GER Џон ДегенколбТрек-Сегафредо+ 0
6. DEN Магнус КортОрика-Скот+ 0
7. GER Марсел КителКвик-Степ Флорс+ 0
8. FRA Бријан КокарДирект Енержи+ 0
9. ITA Сони КолбрелиБахреин-Мерида+ 0
10. IRL Сем БенетБора-хансгрое+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс17ч 20' 02
2. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 33
3. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 47
4. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 1' 05
5. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 1' 20
6. BEL Филип ЖилберКвик-Степ Флорс+ 1' 24
7. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 1' 28
8. FRA Арно Демар maillot vert de leader du classement par pointsФДЖ+ 1' 29
9. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 1' 31
10. FRA Руди МоларФДЖ+ 1' 32


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон ЈејтсОрика-Скот4ч 37' 51
2. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 17
3. AUS Ричи ПортБМЦ Рејсинг Тим+ 26
4. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс+ 29
5. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 29
6. ESP Јон ИсагиреБахреин-Мерида+ 32
7. DEN Јакоб ФуглсангАстана+ 32
8. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 32
9. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 32
10. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 32
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс21ч 58' 22
2. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 36
3. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 46
4. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 57
5. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 1' 20
6. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 1' 31
7. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 1' 34
8. GBR Сајмон ЈејтсОрика-Скот+ 1' 37
9. ESP Јон ИсагиреБахреин-Мерида+ 2' 04
10. FRA Варан БаргијСанвеб+ 3' 08


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи ПортБМЦ Рејсинг Тим5ч 01' 35
2. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 21
3. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 32
4. COL Серхио ЕнаоТим Скај+ 32
5. ESP Јон ИсагиреБахреин-Мерида+ 55
6. DEN Јакоб ФуглсангАстана+ 1' 07
7. FRA Пјер ЛатурАГ2Р-Ла Мондијал+ 1' 11
8. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 1' 21
9. ESP Марк СолерМовистар+ 1' 21
10. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 1' 21
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Серхио Енао maillot jaune de leader du classement généralТим Скај27ч 01' 15
2. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 30
3. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 31
4. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 1' 00
5. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeunemaillot vert de leader du classement par pointsКвик-Степ Флорс+ 1' 22
6. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 1' 34
7. ESP Јон ИсагиреБахреин-Мерида+ 1' 41
8. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 3' 22
9. FRA Варан БаргијСанвеб+ 4' 07
10. GBR Сајмон ЈејтсОрика-Скот+ 4' 39


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Давид де ла КрусКвик-Степ Флорс2ч 48' 53
2. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 0
3. ESP Марк СолерМовистар+ 5
4. ITA Сони КолбрелиБахреин-Мерида+ 21
5. FRA Жилијан Алафилип maillot vert de leader du classement par pointsmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс+ 21
6. AUS Мајкл МетјусСанвеб+ 21
7. ITA Диего УлисиОАЕ Емирати+ 21
8. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 21
9. FRA Арнолд ЖанесонFortuneo-Vital Concept+ 21
10. FRA Лилијан Калмежан точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманДирект Енержи+ 21

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Серхио Енао maillot jaune de leader du classement généralТим Скај29ч 50' 29
2. ESP Алберто КонтадорТрек-Сегафредо+ 2
3. IRL Даниел МартинКвик-Степ Флорс+ 30
4. ESP Горка ИсагиреМовистар+ 1' 00
5. FRA Жилијан Алафилип maillot vert de leader du classement par pointsmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeuneКвик-Степ Флорс+ 1' 22
6. RUS Илнур ЗакаринКатјуша-Алпесин+ 1' 34
7. ESP Јон ИсагиреБахреин-Мерида+ 1' 41
8. FRA Варан БаргијСанвеб+ 4' 07
9. GBR Сајмон ЈејтсОрика-Скот+ 4' 39
10. FRA Тони ГалопенЛото-Судал+ 9' 14


Поредок[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница 2017 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[12] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2017 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[12]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[12]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1992 година.[12]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[12]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey polkadot.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1[13] Арно Демар Арно Демар Арно Демар[заб 1][заб 2][заб 3] Ромен Арди Жилијан Алафилип[заб 4][заб 5] Квик-Степ Флорс
2[22] Сони Колбрели
3[23] Сем Бенет
4[24] Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип[заб 6]
5[25] Андре Грајпел Арно Демар
6[26] Сајмон Јејтс Аксел Домон
7[27] Ричи Порт Серхио Енао Жилијан Алафилип[заб 7] Лилијан Калмежан
8[4] Давид де ла Круз
На крај Серхио Енао Жилијан Алафилип Лилијан Калмежан Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. На втората етапа, Александер Кристоф, четврти во бодовниот пласман ја носел зелената маичка, бидејќи Арно Демар ја носел жолтата маичка како предводник во генералниот пласман, а второпласираниот Жилијан Алафилип ја носел белата маичка како предводник во пласманот за млад возач.[14] Третопласираниот Филип Жилбер одлучил да го задржи својот дрес како белгиски првак наместо да ја носи зелената маичка.[15]
 2. На третата етапа, Сони Колбрели, втор во бодовниот пласман ја нозел зелената маичка, бидејќи Демар продолжил да ја носи жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[16]
 3. На четвртата етапа, Џон Дегенколб, втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Демар продолжил да ја носи жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[17]
 4. На етапите пет до седум, Сајмон Јејтс, втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи Жилијан Алафилип ја носел жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[18][19][20]
 5. На осмата етапа, Сајмон Јејтс продолжил да ја носи белата маичка, бидејќи Жилијан Алафилип ја носел зелената маичка како предводник во бодовниот пласман.[21]
 6. На петтата етапа, Арно Демар, втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Жилијан Алафилип ја носел жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[18]
 7. Жилијан Алафилип ја добил зелената маичка како предводник во бодовниот пласман, откако Арно Демар се повлекол од трката на етапата.[21]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. http://www.cyclingnews.com/news/uci-expands-worldtour-to-37-events/. посет. 2 октомври 2016 г. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. http://www.uci.ch/pressreleases/the-uci-reveals-expanded-uci-worldtour-calendar-for-207/. посет. 2 октомври 2016 г. 
 3. Team Sky's Sergio Henao wins Paris-Nice by two seconds“, „BBC Sport“, BBC, 12 март 2017 (посет. 12 март 2017 г).
 4. 4,0 4,1 4,2 Henao wins Paris-Nice as Contador comes up just short“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 12 март 2017 (посет. 12 март 2017 г).
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://www.uci.ch/mm/Document/News/Rulesandregulation/16/82/39/2-ROA-20150619-E_English.pdf. посет. 20 август 2015 г. 
 6. 2017 Paris-Nice: teams selection“, „Париз-Ница“, Amaury Sport Organisation, 26 јануари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 7. Lotto Soudal will be Lotto Fix ALL in Paris-Nice“, „Лото-Судал“, Belgian Cycling Project, 28 февруари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 8. Fletcher, Patrick. „2017 Paris-Nice route unveiled“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 јануари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 9. Snow forces cancellation of stage 3“, „Париз-Ница“, Amaury Sport Organisation, 9 март 2016 (посет. 4 март 2017 г).
 10. Фрибе, Даниел (2013). Eddy Merckx, une vie. Racine Lannoo. ISBN 978-9401404488. 
 11. „Paris-Nice 2017 route“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 3 јануари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 „2017 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. http://netstorage.lequipe.fr/ASO/cyclisme/paris-nice/2017/PNC17_LR_REGLMENTS_GB.pdf. посет. 4 март 2017 г. 
 13. Paris-Nice: Demare wins stage 1“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 5 март 2017 (посет. 5 март 2017 г).
 14. „Classifications stage 1 – Bois-d'Arcy / Bois-d'Arcy“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 5 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-1/classifications.html. посет. 6 март 2017 г. 
 15. „Stage 02“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 6 март 2017. http://racecenter.parisnice.fr/#/stageprofile?stageId=166&activityId=afb23040-c45e-4fef-80e2-0449c17f08fd#mediaFeed-afb23040-c45e-4fef-80e2-0449c17f08fd. посет. 6 март 2017 г. 
 16. „Classifications stage 2 – Rochefort-en-Yvelines / Amilly“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 6 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-2/classifications.html. посет. 7 март 2017 г. 
 17. „Classifications stage 3 – Chablis / Chalon-sur-Saône“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 7 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-3/classifications.html. посет. 8 март 2017 г. 
 18. 18,0 18,1 „Classifications stage 4 – Beaujeu / Mont Brouilly“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 8 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-4/classifications.html. посет. 9 март 2017 г. 
 19. „Classifications stage 5 – Quincié-en-Beaujolais / Bourg-de-Péage“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 9 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-5/classifications.html. посет. 10 март 2017 г. 
 20. „Classifications stage 6 – Aubagne / Fayence“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation]]. 10 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-6/classifications.html. посет. 11 март 2017 г. 
 21. 21,0 21,1 „Classifications stage 7 – Nice / Col de la Couillole“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 11 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-7/classifications.html. посет. 12 март 2017 г. 
 22. Paris-Nice: Colbrelli tops Demare in another chaotic stage“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 6 март 2017 (посет. 6 март 2017 г).
 23. Paris-Nice: Bennett sprints to stage 3 victory“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 7 март 2017 (посет. 7 март 2017 г).
 24. Paris-Nice: Time trial victory propels Alaphilippe into race lead“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 8 март 2017 (посет. 8 март 2017 г).
 25. Paris-Nice: Greipel rockets to stage 5 sprint win“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 9 март 2017 (посет. 9 март 2017 г).
 26. Вајсло, Лора. „Paris-Nice: Simon Yates solos to victory on stage 6“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 март 2017 (посет. 10 март 2017 г).
 27. Paris-Nice: Porte wins stage 7 as Henao surges into race lead“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 11 март 2017 (посет. 11 март 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]