Париз-Ница 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Париз-Ница 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Sergio Henao, Paris-Nice 2017.jpg
Детали за трката
Издание 75. Париз-Ница
Натпреварување Светска турнеја UCI 2017 2.UWT
Етапи 8
Датуми 5 – 12 март 2017
Растојание 1.229,5 км
Држава FRA Франција
Поаѓалиште Боа д’Арси
Одредиште Ница
Екипи 22
Возачи на почеток 176
Возачи на крај 128
Добитници на наградите
Победник COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg (Тим Скај)
Второпласиран ESP Алберто Контадор Wikidata-logo S.svg (Трек-Сегафредо)
Третопласиран IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg (Квик-Степ Флорс)
Бодовен FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg (Квик-Степ Флорс)
Планински FRA Лилијан Калмежан Wikidata-logo S.svg (Директ Енержи)
Младински FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg (Квик-Степ Флорс)
Екипен BEL Квик-Степ Флорс 2017 Wikidata-logo S.svg
2016 2018
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Ница 2017 — 75. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 5 и 12 март како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Тим Скај ја освоил трката по петти пат во шест години, овој пат страна на Серхио Енао, кој успеал да го блокира нападот на последниот ден од возачот на Трек-Сегафредо, Алберто Контадор, за победа на трката од само две секунди.[3] Контадор имал 31 секунда доцнење, но се одвоил со возачот на Квик-Степ Флорс, Давид де ла Круз и Марк Солер од Мовистар Тим; откако освоил неколку секунди на средниот спринт, Контадор бил поразен на целта во Ница од Де ла Круз, што го чинело четири бонус секунди и победа на трката во корист на Енао. Подиумот бил заокружен од колегата на Де ла Круз, Даниел Мартин, 30 секунди зад Енао.[4]

Квик-Степ Флорс го освоиле екипниот пласман, додека Жилијан Алафилип завршил во најдобрите петмина, предводејќи ја трката три дена. Алафилип го освоил пласманот за млад возач, додека со четири завршници во најдобрите пет и победа на индивидуалниот хронометар било доволно да го освои бодовниот пласман. Планинскиот пласман бил освоен од Директ Енержи втора година по ред, од страна на Лилијан Калмежан.[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[6]

Како и на изданието во 2016 година, екипата Лото-Судал одлучила да настапи под различно име од остатокот од сезоната: станале Лото-Фик ОЛ, промовирајќи го името на еден од производите на Судал, нивниот спонзор. Исто така, носеле сино-бели дресови со наместо стандардните црвено-бели.[7]

Екипи од Светската турнеја UCI

Професионални континентални екипи

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за Париз-Ница 2017 била објавена на 3 јануари 2017 година.[8] Трката започнува со друмска етапа по прв пат од 2014 година, со кружна трка околу Боа д’Арси. Планински хронометар бил предвиден на трката, но за разлика од претходните години, нема да биде одржан на Кол д’Ез. Бил предвиден на Мон Бруији, 3 километри долго искачување со просечен наклон од 7,7% и над 9% во завршниот километар. Мон Бруији бил предвиден како етапна завршница за 2016 година, но на крајот етапата била откажана поради снег.[9]

Претпоследната етапа била означена како кралската етапа на трката, со две искачувања од прва категорија во завршните 40 километри на етапата – Кол Сен Мартен и етапната завршница на Кол де ла Кујол; завршницата била на највисока точка во историјата на трката, на 1.678 метри. Обете искачувања претходно биле возени на петнаесеттата етапа на Тур де Франс 1975.[10] Завршницата етапа завршувала долж крајбрежјето во Ница, но не на Англиското шеталиште како обично, во знак на почит за жртвите од терористичкиот напад на Денот на Бастилја во Ница во 2016 година.[11] Наместо тоа, трката завршила на Кејот на САД.

Етапа Датум Тек type Растојание (км) Победник Cевкупен лидер
1  Wikidata-logo S.svg 5 март Боа д’Арси – Боа д’Арси
ридеста етапа
148,5 FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg
2  Wikidata-logo S.svg 6 март Рошфор ан Ивлин – Амији
рамна етапа
192,5 ITA Сони Колбрели Wikidata-logo S.svg FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg
3  Wikidata-logo S.svg 7 март Шабли – Шалон на Саон
ридеста етапа
190 IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svg
4  Wikidata-logo S.svg 8 март Боже – Мон Бруили
индивидуален хронометар
14,5 FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg
5  Wikidata-logo S.svg 9 март Кенсе ан Божоле – Бур де Пеаж
рамна етапа
199,5 GER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svg FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg
6  Wikidata-logo S.svg 10 март Обањ – Фајанс
среднопланинска етапа
192 GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svg
7  Wikidata-logo S.svg 11 март Ница – Кол де ла Кујол
планинска етапа
177 AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg
8  Wikidata-logo S.svg 12 март НицаНица
среднопланинска етапа
115,5 ESP Давид де ла Круз Wikidata-logo S.svg COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. FRA Арно Демар ФДЖ 3ч 22' 43
2. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс + 0
3. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин + 9
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс + 9
5. FRA Ромен Арди Fortuneo-Vital Concept + 9
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 9
7. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 9
8. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин + 9
9. COL Серхио Енао Тим Скај + 9
10. FRA Руди Молар ФДЖ + 9
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par points ФДЖ 3ч 22' 33
2. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс + 4
3. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин + 15
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс + 16
5. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 17
6. FRA Ромен Арди точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласман Fortuneo-Vital Concept + 18
7. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 19
8. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин + 19
9. COL Серхио Енао Тим Скај + 19
10. FRA Руди Молар ФДЖ + 19


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида 4ч 20' 59
2. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо + 0
3. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par points ФДЖ + 0
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо + 0
5. FRA Кристоф Лапорт Кофидис + 0
6. DEN Мати Брешел Астана + 0
7. BEL Оливер Незен АГ2Р-Ла Мондијал + 0
8. GER Андре Грајпел Лото-Судал + 0
9. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин + 0
10. LTU Евалдас Шишкевичиус Делко-Марсеј Прованс-КТМ + 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par points ФДЖ 7ч 43' 28
2. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс + 6
3. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс + 17
4. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин + 19
5. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 19
6. FRA Ромен Арди точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласман Fortuneo-Vital Concept + 21
7. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 23
8. COL Серхио Енао Тим Скај + 23
9. FRA Руди Молар ФДЖ + 23
10. SLO Кристијан Корен Канондејл-Драпак + 31


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое 4ч 31' 14
2. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин + 0
3. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо + 0
4. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс + 0
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб + 0
6. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par points ФДЖ + 0
7. GER Андре Грајпел Лото-Судал + 0
8. FRA Кристоф Лапорт Кофидис + 0
9. ITA Кристијан Сбаралји Дименжн Дата + 0
10. DEN Магнус Корт Орика-Скот + 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. FRA Арно Демар maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par points ФДЖ 12ч 14' 42
2. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс + 6
3. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин + 13
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс + 17
5. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 19
6. FRA Ромен Арди точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласман Fortuneo-Vital Concept + 21
7. COL Серхио Енао Тим Скај + 23
8. FRA Руди Молар ФДЖ + 23
9. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 23
10. SLO Кристијан Корен Канондејл-Драпак + 31


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс 21' 39
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 19
3. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 20
4. ESP Горка Изагире Мовистар + 20
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 33
6. ESP Давид де ла Круз Квик-Степ Флорс + 45
7. AUS Мајкл Метјус Санвеб + 47
8. COL Серхио Енао Тим Скај + 48
9. ESP Јон Изагире Бахреин-Мерида + 49
10. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим + 50
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot vert de leader du classement par pointsmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс 12ч 36' 27
2. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 33
3. ESP Горка Изагире Мовистар + 47
4. COL Серхио Енао Тим Скај + 1' 05
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 1' 20
6. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс + 1' 24
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 1' 28
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 1' 31
9. FRA Руди Молар ФДЖ + 1' 32
10. FRA Арно Демар ФДЖ + 1' 35


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. GER Андре Грајпел Лото-Судал 4ч 43' 35
2. FRA Арно Демар ФДЖ + 0
3. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо + 0
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб + 0
5. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо + 0
6. DEN Магнус Корт Орика-Скот + 0
7. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс + 0
8. FRA Бријан Кокар Директ Енержи + 0
9. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида + 0
10. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое + 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс 17ч 20' 02
2. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 33
3. ESP Горка Изагире Мовистар + 47
4. COL Серхио Енао Тим Скај + 1' 05
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 1' 20
6. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс + 1' 24
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 1' 28
8. FRA Арно Демар maillot vert de leader du classement par points ФДЖ + 1' 29
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 1' 31
10. FRA Руди Молар ФДЖ + 1' 32


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот 4ч 37' 51
2. COL Серхио Енао Тим Скај + 17
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим + 26
4. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс + 29
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 29
6. ESP Јон Изагире Бахреин-Мерида + 32
7. DEN Јакоб Фуглсанг Астана + 32
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 32
9. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 32
10. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 32
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. FRA Жилијан Алафилип maillot jaune de leader du classement généralmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс 21ч 58' 22
2. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 36
3. COL Серхио Енао Тим Скај + 46
4. ESP Горка Изагире Мовистар + 57
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 1' 20
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 1' 31
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 1' 34
8. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот + 1' 37
9. ESP Јон Изагире Бахреин-Мерида + 2' 04
10. FRA Варан Баргиј Санвеб + 3' 08


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим 5ч 01' 35
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 21
3. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 32
4. COL Серхио Енао Тим Скај + 32
5. ESP Јон Изагире Бахреин-Мерида + 55
6. DEN Јакоб Фуглсанг Астана + 1' 07
7. FRA Пјер Латур АГ2Р-Ла Мондијал + 1' 11
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 1' 21
9. ESP Марк Солер Мовистар + 1' 21
10. ESP Горка Изагире Мовистар + 1' 21
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. COL Серхио Енао maillot jaune de leader du classement général Тим Скај 27ч 01' 15
2. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 30
3. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 31
4. ESP Горка Изагире Мовистар + 1' 00
5. FRA Жилијан Алафилип maillot blanc de leader du classement du meilleur jeunemaillot vert de leader du classement par points Квик-Степ Флорс + 1' 22
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 1' 34
7. ESP Јон Изагире Бахреин-Мерида + 1' 41
8. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 3' 22
9. FRA Варан Баргиј Санвеб + 4' 07
10. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот + 4' 39


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
Возач Екипа Време
1. ESP Давид де ла Круз Квик-Степ Флорс 2ч 48' 53
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 0
3. ESP Марк Солер Мовистар + 5
4. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида + 21
5. FRA Жилијан Алафилип maillot vert de leader du classement par pointsmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс + 21
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб + 21
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати + 21
8. ESP Горка Изагире Мовистар + 21
9. FRA Арнолд Жанесон Fortuneo-Vital Concept + 21
10. FRA Лилијан Калмежан точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласман Директ Енержи + 21

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
Возач Екипа Време
1. COL Серхио Енао maillot jaune de leader du classement général Тим Скај 29ч 50' 29
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо + 2
3. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс + 30
4. ESP Горка Изагире Мовистар + 1' 00
5. FRA Жилијан Алафилип maillot vert de leader du classement par pointsmaillot blanc de leader du classement du meilleur jeune Квик-Степ Флорс + 1' 22
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин + 1' 34
7. ESP Јон Изагире Бахреин-Мерида + 1' 41
8. FRA Варан Баргиј Санвеб + 4' 07
9. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот + 4' 39
10. FRA Тони Галопен Лото-Судал + 9' 14


Поредок[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница 2017 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[12] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2017 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[12]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[12]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1992 година.[12]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[12]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey polkadot.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1[13] Арно Демар Арно Демар Арно Демар[заб 1][заб 2][заб 3] Ромен Арди Жилијан Алафилип[заб 4][заб 5] Квик-Степ Флорс
2[22] Сони Колбрели
3[23] Сем Бенет
4[24] Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип[заб 6]
5[25] Андре Грајпел Арно Демар
6[26] Сајмон Јејтс Аксел Домон
7[27] Ричи Порт Серхио Енао Жилијан Алафилип[заб 7] Лилијан Калмежан
8[4] Давид де ла Круз
На крај Серхио Енао Жилијан Алафилип Лилијан Калмежан Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. На втората етапа, Александер Кристоф, четврти во бодовниот пласман ја носел зелената маичка, бидејќи Арно Демар ја носел жолтата маичка како предводник во генералниот пласман, а второпласираниот Жилијан Алафилип ја носел белата маичка како предводник во пласманот за млад возач.[14] Третопласираниот Филип Жилбер одлучил да го задржи својот дрес како белгиски првак наместо да ја носи зелената маичка.[15]
 2. На третата етапа, Сони Колбрели, втор во бодовниот пласман ја нозел зелената маичка, бидејќи Демар продолжил да ја носи жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[16]
 3. На четвртата етапа, Џон Дегенколб, втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Демар продолжил да ја носи жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[17]
 4. На етапите пет до седум, Сајмон Јејтс, втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи Жилијан Алафилип ја носел жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[18][19][20]
 5. На осмата етапа, Сајмон Јејтс продолжил да ја носи белата маичка, бидејќи Жилијан Алафилип ја носел зелената маичка како предводник во бодовниот пласман.[21]
 6. На петтата етапа, Арно Демар, втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Жилијан Алафилип ја носел жолтата маичка како предводник во генералниот пласман.[18]
 7. Жилијан Алафилип ја добил зелената маичка како предводник во бодовниот пласман, откако Арно Демар се повлекол од трката на етапата.[21]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. http://www.cyclingnews.com/news/uci-expands-worldtour-to-37-events/. посет. 2 октомври 2016 г. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. http://www.uci.ch/pressreleases/the-uci-reveals-expanded-uci-worldtour-calendar-for-207/. посет. 2 октомври 2016 г. 
 3. Team Sky's Sergio Henao wins Paris-Nice by two seconds“, „BBC Sport“, BBC, 12 март 2017 (посет. 12 март 2017 г).
 4. 4,0 4,1 4,2 Henao wins Paris-Nice as Contador comes up just short“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 12 март 2017 (посет. 12 март 2017 г).
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://www.uci.ch/mm/Document/News/Rulesandregulation/16/82/39/2-ROA-20150619-E_English.pdf. посет. 20 август 2015 г. 
 6. 2017 Paris-Nice: teams selection“, „Париз-Ница“, Amaury Sport Organisation, 26 јануари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 7. Lotto Soudal will be Lotto Fix ALL in Paris-Nice“, „Лото-Судал“, Belgian Cycling Project, 28 февруари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 8. Fletcher, Patrick. „2017 Paris-Nice route unveiled“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 јануари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 9. Snow forces cancellation of stage 3“, „Париз-Ница“, Amaury Sport Organisation, 9 март 2016 (посет. 4 март 2017 г).
 10. Фрибе, Даниел (2013). Eddy Merckx, une vie. Racine Lannoo. ISBN 978-9401404488. 
 11. „Paris-Nice 2017 route“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 3 јануари 2017 (посет. 4 март 2017 г).
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 „2017 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. http://netstorage.lequipe.fr/ASO/cyclisme/paris-nice/2017/PNC17_LR_REGLMENTS_GB.pdf. посет. 4 март 2017 г. 
 13. Paris-Nice: Demare wins stage 1“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 5 март 2017 (посет. 5 март 2017 г).
 14. „Classifications stage 1 – Bois-d'Arcy / Bois-d'Arcy“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 5 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-1/classifications.html. посет. 6 март 2017 г. 
 15. „Stage 02“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 6 март 2017. http://racecenter.parisnice.fr/#/stageprofile?stageId=166&activityId=afb23040-c45e-4fef-80e2-0449c17f08fd#mediaFeed-afb23040-c45e-4fef-80e2-0449c17f08fd. посет. 6 март 2017 г. 
 16. „Classifications stage 2 – Rochefort-en-Yvelines / Amilly“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 6 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-2/classifications.html. посет. 7 март 2017 г. 
 17. „Classifications stage 3 – Chablis / Chalon-sur-Saône“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 7 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-3/classifications.html. посет. 8 март 2017 г. 
 18. 18,0 18,1 „Classifications stage 4 – Beaujeu / Mont Brouilly“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 8 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-4/classifications.html. посет. 9 март 2017 г. 
 19. „Classifications stage 5 – Quincié-en-Beaujolais / Bourg-de-Péage“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 9 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-5/classifications.html. посет. 10 март 2017 г. 
 20. „Classifications stage 6 – Aubagne / Fayence“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation]]. 10 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-6/classifications.html. посет. 11 март 2017 г. 
 21. 21,0 21,1 „Classifications stage 7 – Nice / Col de la Couillole“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 11 март 2017. http://www.letour.fr/paris-nice/2017/us/stage-7/classifications.html. посет. 12 март 2017 г. 
 22. Paris-Nice: Colbrelli tops Demare in another chaotic stage“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 6 март 2017 (посет. 6 март 2017 г).
 23. Paris-Nice: Bennett sprints to stage 3 victory“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 7 март 2017 (посет. 7 март 2017 г).
 24. Paris-Nice: Time trial victory propels Alaphilippe into race lead“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 8 март 2017 (посет. 8 март 2017 г).
 25. Paris-Nice: Greipel rockets to stage 5 sprint win“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 9 март 2017 (посет. 9 март 2017 г).
 26. Вајсло, Лора. „Paris-Nice: Simon Yates solos to victory on stage 6“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 март 2017 (посет. 10 март 2017 г).
 27. Paris-Nice: Porte wins stage 7 as Henao surges into race lead“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 11 март 2017 (посет. 11 март 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]