Критериум ди Дофине 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критериум ди Дофине 2018
Детали за трката
Издание70. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи8
Датуми3 – 10 јуни
Растојание951,6 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеВаланс
ОдредиштеСен Жерве
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај112
Просечна брзина38,495 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Герајнт Томас (Тим Скај)
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот)
ТретопласиранFRA Ромен Барде (АГ2Р Ла Мондијал)
БодовенRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот)
ПланинскиITA Дарио Каталдо (Астана)
МладинскиFRA Пјер Латур (АГ2Р Ла Мондијал)
ЕкипенGBR Тим Скај
◀20172019▶
Документација

Критериум ди Дофине 2018 — 70. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 3 и 10 јуни како дваесетитрети настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

По шести пат во осум години, Критериум ди Дофине бил освоен од британски возач од Тим Скај, откако Герајнт Томас ја освоил трката по првпат.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле поканети и 4 професионални континентални екипи на трката, со што била заокружена главната група со 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог 3 јунВаланс – Валанс
пролог
пролог
6,6POL Михал Квјатковски POL Михал Квјатковски
1 4 јунВаланс – Сен Жист Сен Рамбер
ридеста етапа
ридеста етапа
179RSA Дарил Импи POL Михал Квјатковски
2 5 јунМонбризон – Белвил
ридеста етапа
ридеста етапа
180,5GER Паскал Акерман RSA Дарил Импи
3 6 јунПон де Во – Луан
екипен хронометар
екипен хронометар
35GBR Тим Скај POL Михал Квјатковски
4 7 јунШазе сир Ен – Ланс ан Веркор
планинска етапа
планинска етапа
181FRA Жилијан Алафилип ITA Џани Москон
5 8 јунГренобл – Валморел
планинска етапа
планинска етапа
130,5IRL Даниел Мартин GBR Герајнт Томас
6 9 јунФронтене – Еспас Сан Бернардо
планинска етапа
планинска етапа
110ESP Пељо Билбао GBR Герајнт Томас
7 10 јунМутје – Сен Жерве
планинска етапа
планинска етапа
129GBR Адам Јејтс GBR Герајнт Томас

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски Тим Скај7' 25
2. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 1
3. ITA Џани Москон Тим Скај+ 3
4. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
5. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 5
6. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 6
7. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
8. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 9
9. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
10. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 11
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај7' 25
2. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 1
3. ITA Џани Москон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 3
4. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
5. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 5
6. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 6
7. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
8. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 9
9. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
10. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 11


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот4ч 24' 26
2. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 0
3. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
5. POL Михал Квјатковски жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај+ 0
6. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 0
7. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8. BEL Ксандро Мерис Ванти-Груп Гобер+ 0
9. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 0
10. ESP Хајме Росон Мовистар+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај4ч 31' 51
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 2
3. ITA Џани Москон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 3
4. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
5. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 8
6. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 9
7. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
8. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 11
9. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 13
10. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 15


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 19' 57
2. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
6. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 0
7. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
8. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 0
10. FRA Ромен Арди Фортунео-Самсик+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМичелтон-Скот8ч 51' 46
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 2
3. ITA Џани Москон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 5
4. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 9
5. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 10
6. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 11
7. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 11
8. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 13
9. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 14
10. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 17


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Скај 2018 36' 33
2. БМЦ Рејсинг 2018 + 38
3. Лото-Судал 2018 + 53
4. Мичелтон-Скот 2018 + 56
5. Квик-Степ Флорс 2018 + 1' 02
6. Трек-Сегафредо 2018 + 1' 27
7. АГ2Р Ла Мондијал 2018 + 1' 30
8. Мовистар 2018 + 1' 31
9. Лото НЛ-Џамбо 2018 + 1' 33
10. Групама-ФДЖ 2018 + 1' 34
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманТим Скај9ч 28' 21
2. ITA Џани Москон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 3
3. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
4. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 21
5. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
6. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
7. USA Џои Роскопф БМЦ Рејсинг Тим+ 53
8. RSA Дарил Импи зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМичелтон-Скот+ 54
9. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 1' 01
10. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 1' 08


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс4ч 26' 58
2. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 0
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 5
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 5
8. FRA Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 8
9. ITA Џани Москон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 8
10. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 8
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џани Москон жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај13ч 55' 30
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 6
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 48
5. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 49
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 1' 05
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 11
8. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 13
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 41
10. ESP Марк Солер Мовистар+ 1' 48


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати3ч 21' 19
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 4
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 15
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 16
5. ESP Даниел Наваро Кофидис+ 16
6. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 16
7. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 24
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 24
9. FRA Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 26
10. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 26
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманТим Скај17ч 16' 53
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 09
3. ITA Џани Москон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 1' 09
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 1' 10
5. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 15
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 18
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 53
8. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 2' 03
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 2' 10
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 23


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Пељо Билбао Астана3ч 34' 11
2. GBR Герајнт Томас жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманТим Скај+ 21
3. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 23
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 26
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 02
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 20
8. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 40
9. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 45
10. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 45
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманТим Скај20ч 51' 19
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 29
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 01
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 30
5. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 39
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 10
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3' 29
8. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 3' 40
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 49
10. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 00


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот3ч 51' 34
2. ESP Даниел Наваро Кофидис+ 4
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 9
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 14
5. GBR Герајнт Томас жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманТим Скај+ 19
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 24
7. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 24
8. FRA Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 28
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 35
10. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 41

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманТим Скај24ч 43' 12
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 00
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 47
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 35
5. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 44
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 05
7. FRA Пјер Латур бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 4' 05
8. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 22
9. ESP Даниел Наваро Кофидис+ 4' 31
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 45
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Критериум ди Дофине 2018 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Временски бонуси биле доделувани на првите тројца на сите етапи освен на поединечниот хронометар: етапниот победник добивал 10 секунди, додека вториот и третиот добивале шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[4]

Бодови за бодовниот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
етапи 1–3 & 5 25 22 20 18 16 14 12 10 8 6
етапи 4, 6–8 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[4] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[4]

Бодови за планинскиот пласман
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Екстра 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1
Прва 10 8 6 4 2 1        
Втора 5 3 2 1            
Трета 2 1                
Четврта 1                  

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина точкаста маичка.[4] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[4] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[4]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[4] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1993. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[4]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
П Михал Квјатковски Михал Квјатковски Михал Квјатковски недоделена Џани Москон Тим Скај
1 Дарил Импи Брис Феји
2 Паскал Акерман Дарил Импи Дарил Импи
3 Тим Скај Михал Квјатковски
4 Жилијан Алафилип Џани Москон Дарио Каталдо
5 Даниел Мартин Герајнт Томас
6 Пељо Билбао Марк Солер
7 Адам Јејтс Пјер Латур
На крај Герајнт Томас Дарил Импи Дарио Каталдо Пјер Латур Тим Скај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 „Règlement“ [Regulations] (Portable Document Format). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]