Гренобл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гренобл
Grenoble july 2009.JPG
Гренобл и Алпите во позадина
Гренобл is located in Франција
Гренобл
Координати: 45°11′16″N 5°43′37″E / 45.187778°СГШ 5.726945°ИГД / 45.187778; 5.726945Координати: 45°11′16″N 5°43′37″E / 45.187778°СГШ 5.726945°ИГД / 45.187778; 5.726945
ЗемјаФранција
ОкругГренобл
Општ. заедницаГренобл Алпи Метропола
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Мишел Дестро
Население 1157.900
INSEE/Пошт. бр.38185
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Гренобл е град во југоисточна Франција близу до Алпите, на реката Изер, во регионот Рона-Алпи и департманот Изер, каде што воедно е и главен град. Бројот на жители во 1999 година изнесувал 153.317, додека во поширокиот регион над 520.000 жители.