Прејди на содржината

Алпи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алпите)
Алпи
верига
Планината Јунгфрау
Земји Австрија, Франција, Германија, Швајцарија, Италија, Словенија, Лихтенштајн
Највисока точка Монблан (италијански: Monte Bianco)
 - височина 4.810 м
 - координати 45°50′01″N 06°51′54″E / 45.83361° СГШ; 6.86500° ИГД / 45.83361; 6.86500
Геологија биндски шкрилци, флиш, моласи
Орогенија алпска
Период терцијар
Relief of the Alps
Relief of the Alps
Relief of the Alps

Алпите (италијански: Alpi; француски: Alpes; окситански: Aups/Alps; германски: Alpen; реторомански: Alps; словенечки: Alpe) е името на едни од најголемите планински вериги во Европа, протегајќи се од Австрија и Словенија на исток; преку Италија, Швајцарија, Лихтенштајн и Германија; до Франција на запад.

Највисокиот врв на Алпите е Монблан, на 4.810 метри (15,775 стапки) од италјанско-француската граница. Сите главни врвови на Алпите можат да се најдат на списокот на планини на Алпите и на списокот на врвови на Алпите според еминентност.

Името „Алпи“ е изведено од француското од латински Alpes, кое можеби е во сродство со латинското albus („бело“). Германското Albe, Alpe или Alp (од старогорногерманското alpâ, во множина alpûn) во еднина значи „alpine pasture“, а само во множина може да се однесува на планинската верига како целина.[1]

Алпите како тема во уметноста и во популарната култура

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јакоб Грим, „Германски речник“: „Albe“, „Alpe“. Избворно значење: „бел“ (поради трајниот снег на високите делови). Веројатно поимот бил застапен во италокелтските говори бидејќи келтските јазици имаат поим за високи планини изведен од зборот alp.
  2. Ivan Dimić, „Alfons Dode - prodavac sreće“, во: Alfons Dode, Tartaren Taraskonac. Beograd: Rad, 1963, стр. 100-101.
  3. Иво Андрић, Ex Ponto - Немири - Лирика. Београд: Просвета, 1977, стр. 234-235.