Северни Варовнички Алпи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северни Варовнички Алпи
Nördliche Kalkalpen
Горното Езеро Кенигсзе кај Берхтесгаден
Највисока точка
ВрвПарзајершпице
Надм. височина3.036 м
Координати47°10′28″N 10°28′42″E / 47.17444° СГШ; 10.47833° ИГД / 47.17444; 10.47833
Географија
ЗемјиАвстрија и Германија
Делови
Координати47°20′ N; 14°13′ E / 47.34° СГШ; 14.22° ИГД / 47.34; 14.22Координати: 47°20′ N; 14°13′ E / 47.34° СГШ; 14.22° ИГД / 47.34; 14.22
Матичен венецИсточни Алпи
Геологија
Периодперм и јура
Вид карпаваровник и доломит

Северни Варовнички Алпи (германски: Nördliche Kalkalpen) — група планински венци во состав на Источните Алпи северно од Централните Источни Алпи сместени во Австрија и соседна Баварија во југоисточна Германија. Се одликуваат со посебен геолошки состав кој ги разликува од другите повисоки врвови од соседната група.

Географија[уреди | уреди извор]

Гледо по оската запад-исток, Северните Варовнички Алпи се протегаат од долината на Рајна и Брегенчката Шума во Предарлска, Австрија на запад, долж границата на германската покраина Баварија со австриската покраина Тирол, низ покраините Салцбург, Горна Австрија, Штаерска и Долна Австрија, па на крај завршуваат во Виенската Шума во преградијата на Виена на исток.

Највисоки врвови се Парзајершпице (3.036 м) во Лехталските Алпи,[1] и Горен Дахштајн (2.996 м). Друг особено важен врвов во венецот е Цугшпице (2.962 м) на германско-австриската граница, кој е највисоката точка во Германија.

Класификација на Високогорскиот клуб[уреди | уреди извор]

Според класификацијата на Источните Алпи на Високогорскиот клуб, Северните Варовнички Алпи ги опфаќаат следниве венци и планини (од исток кон запад):

Групи планини во состав на Северните Варовнички Алпи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Reynolds, Kev (2010). Walking in the Alps, Cicerone, ISBN 978-1-85284-476-9.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]