Прејди на содржината

Јужни Варовнички Алпи

Координати: 46°30′32″N 10°32′42″E / 46.50889° СГШ; 10.54500° ИГД / 46.50889; 10.54500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужни Варовнички Алпи
Групата Фанес на Доломитите
Највисока точка
ВрвОртлер
Надм. височина3.905 м
Координати46°30′32″N 10°32′42″E / 46.50889° СГШ; 10.54500° ИГД / 46.50889; 10.54500
Географија
ЗемјиАвстрија, Словенија, Италија и Швајцарија
Делови
Матичен венецИсточни Алпи
Геологија
Периодмезозоик и терцијар
Вид карпаваровник и доломит

Јужни Варовнички Алпи (германски: Südliche Kalkalpen, словенечки: Južne apneniške Alpe, италијански: Alpi Sud-orientali) — група планински венци во состав на Источните Алпи, јужно од Централните Источни Алпи, претежно во северна Италија и соседна Австрија и Словенија. Се одликуваат со посебен геолошки состав кој ги разликува од другите повисоки врвови од соседната група. Се протегаат од венецот Собрета-Гавија во Ломбардија на запад до Похорје во Словенија на исток.

Класификација на Високогорскиот клуб[уреди | уреди извор]

Според класификацијата на Источните Алпи на Високогорскиот клуб, Јужните Варовнички Алпи ги опфаќаат следниве венци и планини (од исток кон запад):

Групи планини во состав на Северните Варовнички Алпи


Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Franz Graßler (1984), DAV, OeAV, AVS, ed., "Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (AVE)
Alpenvereins-Jahrbuch" (in германски), Berg '84 Band 108: стр. 215–224 
  • Dr. Josef Moriggl (1928), Hauptausschuß des D. u. Ö. Alpenvereins, ed. (in германски), Ratgeber für Alpenwanderer in den Ostalpen
Mit Schutzhüttenverzeichnis (2. уред.), Munich