Похорје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Похорје
Pohorje
Mariborsko pohorje panorama.jpg
Похорје кај Марибор
Највисока точка
ВрвЧрни Врх
Надм. вис.1.543 м
Координати46°30′13″N 15°27′11″E / 46.50361° СГШ; 15.45306° ИГД / 46.50361; 15.45306
Друго имеPohorje
Географија
ЗемјаСловенија
Координати46°32′N 15°28′E / 46.533° СГШ; 15.467° ИГД / 46.533; 15.467Координати: 46°32′N 15°28′E / 46.533° СГШ; 15.467° ИГД / 46.533; 15.467
Матичен венецЈужни Варовнички Алпи
Црното Езеро

Похорје (словенечки: Pohorje; германски: Bachergebirge, Bachern) — средновисок шумовит планински венец јужно од реката Драва во североисточна Словенија, дел од Јужните Варовнички Алпи. Го геолошки поглед претставува дел од Централните Алпи и е сочинет од силикатни метаморфни и магматски карпи. Подрачјето е слабо населено со села од разбиен тип. Има неколку скијалишта.

Географија[уреди | уреди извор]

Венецот е алпски срт со засводени врвови на југ од реката Драва. Сместен е во триаголникот помеѓу градовите Марибор (на исток), Дравоград (на запад) и Словенске Коњице (на југ). На северозапад е ограничен од реката Мислиња, на југ од Витањската Низина, на исток се спушта во Дравското Поле, а на југоисток во пониските подножни возвишенија Подпохорске Горице. Големината му изнесува 50 км во правец исток-запад и 30 км од север кон југ, и зафаќа површина од 840 км2. Највисоки места се Чрни Врх (Schwarzkogel, 1.543 м) и малку пониските врвови Велика Копа и Језерски Врх, кои се издигаат на 1.537 м. Околу 70 % од површината е под шума.[1]

Геологија[уреди | уреди извор]

Похорје е млад планински масив и претставуваат најјугоисточен дел на Централните Алпи.[2] Ова е единствениот венец во Словенија изграден од силикатни карпи. Покрајните делови се направени од палеозојска метаморфни карпи, а средишните се магматски, особено од гранодиорит (наречен „похорски тоналит“) и дацит.[3]

Близу селото Цезлак се наоѓа единственото познато лежиште на минералот цизлакит. Јужниот дел на похорје е познат по белиот мермер, кој се вади уште од римско време.[3]

Скијалишта[уреди | уреди извор]

На Похорје се наоѓаат следниве скијалишта:

  • Рогла
  • Копе-Рибничко Похорје
  • Мариборско Похорје
  • Трије Краљи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Uratarič, Nina, уред. (јуни 2011). NATREG: Final Publication. REC Ljubljana. стр. 36–40. Посетено на 28 март 2015.
  2. Gams, Ivan (2008). „Geomorphology of the Pohorje Mountains“. Acta geographica Slovenica. Scientific Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts. 48 (2): 185–254. doi:10.3986/AGS48201.
  3. 3,0 3,1 „Rocks of Pohorje“. Tourist Information Centre Pohorje. Посетено на 28 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]