Марибор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марибор
Maribor
Град и општина
Градско собрание.
Градско собрание.
Местоположба на Општина Марибор.
Местоположба на Општина Марибор.
Марибор се наоѓа во Словенија
Марибор
Местоположба на Марибор.
Координати: 46°33′ СГШ 15°39′ ИГД / 
Држава  Словенија
Општина Марибор
Government
 • Градоначалник Франц Канглер
Површина
 • Вкупна 148 км2
Население (2010)[1]
 • Вкупно 112.642
 • Густина 0.76/км2
Часовен појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)
Поштенски код 2000
Повик. бр. 02
Мреж. место maribor.si

Марибор (словенечки: Maribor) е втор најголем град во Словенија со население од 95,787 жители.[2] Градот се наоѓа на реката Драва. Градот е седиште на истоимената општина, која пак има население од 112,642 жители.[3] Покрај тоа, Марибор е центар на Штаерска.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на Марибор[4]

1991 1996 2002 2004 2007
119,828 116,147 110,668 112,558 119,071

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]