Мариборски замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мариборски замок
Mariborski grad
Maribor Grad 20070107.jpg
Поглед на замокот
Општи податоци
ГрадМарибор
ЗемјаСловенија

Мариборски замок — замок во Марибор во Словенија. Објектот датира од 15 век.