Грац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грац (германски: Graz) или Градец (словенечки: Gradec) — главен град на Штаерска и втор најголем град во Австрија по Виена. Според податоците од 1 јули 2015 година, бројот на жители во Грац изнесува 310,391.[1]

Градот има долга традиција на „универзитетски град“, со шест универзитети и преку 44.000 студенти. Старото градско јадро на Грац се смета за едно од најзачуваните во Централна Европа

Географија[уреди | уреди извор]

Грац се наоѓа по течението на реката Мура во југоисточна Австрија. Оддалечен е околу 200 км југозападно од Виена. Најблискиот поголем град до Грац е Марибор во Словенија, кој е оддалечен околу 50 км. Грац е главен и најголем град на Штаерска.

Култура[уреди | уреди извор]

Во текот на 2003 г. Грац бил европска престолнина на културата.

Музеи[уреди | уреди извор]

Грац е град со богата култура и мноштво музеи. Еден од најзначајните е Кунстхаус (Kunsthaus Graz). Изграден е во 2003 година и оттогаш е главно архитектонско обележје на градот. Музејот му служи на современото уметничко творештво од последните четири децении. 

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Други форми на соработка и меѓуградски пријателства, слични со концептот на збратимени градови: 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anwesende Bevölkerung nach Wohnsitz und Gechlecht pro Bezirk – Stand 1. April 2010“ (на german). Graz: Stadt Graz – Präsidialamt. http://www1.graz.at/Statistik/Bevölkerung/aktuelles_quartal.pdf. посет. 7 мај 2010 г. 
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 „Twin Towns – Graz Online – English Version“. www.graz.at. http://www.graz.at/cms/beitrag/10045157/606819/. посет. 5 јануари 2010 г. 
  3. „Coventry – Twin towns and cities“. Coventry City Council.. архивирано од изворникот на 14 април 2013 г.. https://web.archive.org/web/20130412062545/http://www.coventry.gov.uk/directory/25/twin_towns_and_cities. посет. 6 август 2013 г. 
  4. Griffin, Mary (2 август 2011). „Coventry's twin towns“. Coventry Telegraph. http://www.coventrytelegraph.net/news/local-news/what-point-coventrys-twin-towns-3038605. посет. 6 август 2013 г. 
  5. „Städtepartnerschaften und Internationales“ (на german). Büro für Städtepartnerschaften und internationale Beziehungen. http://www.darmstadt.de/standort/staedtepartnerschaften-und-internationales/index.htm. посет. 26 јули 2013 г. 
  6. Groningen – Partner Cities. 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. http://www.groningen.nl/functies/pagfunctie.cfm?parameter=1285. посет. 8 декември 2008 г. 
  7. „Medmestno in mednarodno sodelovanje“ (на slovenian). Mestna občina Ljubljana (Ljubljana City). http://www.ljubljana.si/si/ljubljana/pobratena-mesta-zdruzenja/. посет. 27 јули 2013 г. 
  8. „Međunarodna suradnja Grada Pule“ (на croatian, Italian). Grad Pula. архивирано од изворникот на 5 мај 2012 г.. https://web.archive.org/web/20120505091330/http://www.pula.hr/index.php?id=123. посет. 28 јули 2013 г. 
  9. „Stadt Graz: Sister Cities“. http://www.graz.at/cms/beitrag/10099866/606819. посет. 1 декември 2008 г. 
  10. (Norwegian)Trondheims offisielle nettsted – Vennskapsbyer