Грац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грац
Грб на Грац
ДржаваАвстрија
ПокраинаШтаерска
Управа
 • ГрадоначалникЕлке Кар (KPÖ)[1]
Површина[2]
 • Вкупна127,57 км2 (4,926 ми2)
Надм. вис.&10000000000000353000000353 м
Население (01-01-2020)[3]
 • Вкупно294,630
 • Густина0,023/км2 (0,060/ми2)
ДемонимGrazer
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски кодA-801x, A-802x, A-803x, A-804x, A-805x
Мреж. местоwww.graz.at

Грац (германски: Graz) или Градец (словенечки: Gradec) — главен град на Штаерска и втор најголем град во Австрија по Виена. Според податоците од 1 јули 2015 година, бројот на жители во Грац изнесува 310,391.[4]

Градот има долга традиција на „универзитетски град“, со шест универзитети и преку 44.000 студенти. Старото градско јадро на Грац се смета за едно од најзачуваните во Средна Европа

Географија[уреди | уреди извор]

Грац се наоѓа по течението на реката Мура во југоисточна Австрија. Оддалечен е околу 200 км југозападно од Виена. Најблискиот поголем град до Грац е Марибор во Словенија, кој е оддалечен околу 50 км. Грац е главен и најголем град на Штаерска.

Култура[уреди | уреди извор]

Во текот на 2003 г. Грац бил европска престолнина на културата.

Музеи[уреди | уреди извор]

Кунстхаус

Грац е град со богата култура и мноштво музеи. Еден од најзначајните е Кунстхаус (Kunsthaus Graz). Изграден е во 2003 година и оттогаш е главно архитектонско обележје на градот. Музејот му служи на современото уметничко творештво од последните четири децении. 

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Други форми на соработка и меѓуградски пријателства, слични со концептот на збратимени градови: 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Arora, Steffen (13 November 2021). „KPÖ-geführte Linkskoalition stellt ihr "Programm für Graz" vor“. Der Standard (германски). Посетено на 17 November 2021.
 2. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
 3. „Zahlen + Fakten“. Посетено на June 23, 2020.
 4. „Anwesende Bevölkerung nach Wohnsitz und Gechlecht pro Bezirk – Stand 1. April 2010“ (PDF) (германски). Graz: Stadt Graz – Präsidialamt. Посетено на 7 May 2010.
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 „Twin Towns – Graz Online – English Version“. www.graz.at. Архивирано од изворникот на 2010-01-31. Посетено на 5 January 2010.
 6. „Coventry – Twin towns and cities“. Coventry City Council. Архивирано од изворникот на 14 April 2013. Посетено на 6 August 2013.
 7. Griffin, Mary (2 August 2011). „Coventry's twin towns“. Coventry Telegraph. Посетено на 6 August 2013.
 8. „Städtepartnerschaften und Internationales“. Büro für Städtepartnerschaften und internationale Beziehungen (германски). Архивирано од изворникот на 2013-07-23. Посетено на 26 July 2013.
 9. Groningen – Partner Cities. 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Архивирано од изворникот на 2007-09-26. Посетено на 8 December 2008.
 10. „Medmestno in mednarodno sodelovanje“. Mestna občina Ljubljana (Ljubljana City) (словенечки). Архивирано од изворникот на 2013-06-26. Посетено на 27 July 2013.
 11. „Međunarodna suradnja Grada Pule“. Grad Pula (хрватски и италијански). Архивирано од изворникот на 5 May 2012. Посетено на 28 July 2013.
 12. „Stadt Graz: Sister Cities“. Архивирано од изворникот на 2010-10-12. Посетено на 1 December 2008.
 13. (Norwegian)Trondheims offisielle nettsted – Vennskapsbyer Архивирано на 21 февруари 2012 г.