Ниш

Од Википедија — слободната енциклопедија


Niš
Ниш
Град
Знаменитостите во Ниш
Знаменитостите во Ниш
Знаме на NišГрб на Niš
Niš is located in Србија
Niš
Niš
Координати: 43°19′09″N 21°53′46″E / 43.31917° СГШ; 21.89611° ИГД / 43.31917; 21.89611
ДржаваСрбија
ОкругНишавски
Општини5
Основан2 век
Независност од Отоманците11 јануари 1878
Управа
 • ГрадоначалникДрагана Сотировски
Површина
 • Општина597 км2 (231 ми2)
Надм. вис.&10000000000000195000000195 м
Население (2011)
 • Општина260,237
 • Густина435,9/км2 (11,290/ми2)
 • Град187,544
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број18000
Повик. бр.(+381) 18
ТаблициNI
Мреж. местоwww.ni.rs

Ниш — град во Јужна Србија. Има површина од 597 км2 заедно со Нишка бања и други 68 приградски населби. Ниш е административен центар на Нешивескиот округ. Има 260.237[1] жители.вклучувајќи ги и урбаните област, Ниш спа град и 68 населби. Ниш е административен центар на Округот Нишава Тој е еден од најстарите градови на Балканот и Европа, и од античките времиња се смета за порта помеѓу Истокот и Западот. Палео-Балкан Тракијците кој биле формирани во времето на железното доба, Трибали племе кој живееле тука пред инвазијата Селтик во 279 година п.н.е. со што се поставиле на Скордичи како господари на регионот. Наисус беше меѓу градовите преземени во Римското освојување во 75 п.н.е.. Римјаните го изградиле Виа Милитарис во 1 век, со Наисус е еден од клучните градови. Ниш е исто така значаен како родно место на Константин Велики, првиот христијански римскиот цар и основач на Цариград, како и две други римските цареви, Констанциј III и Џастин I. Тој е дом на една од најстарите христијански цркви во Србија кој датираат од 4 век во предградие на Медијана.

Географија на Ниш[уреди | уреди извор]

Ниш се наоѓа на 43 ° 19 'северно и ширина 21 ° 54' должина исток во Нишава долина, во близина на местото каде што се приклучува на Јужна Морава. Централното градско подрачје е 194m надморска височина (главниот град плоштад). На највисоката точка во градот област е Соколов камен (карпа Фалкон е) на Сува Планина (1523m), додека најниска точка е во Трупале, во близина на устата на Нишава (173). Градот опфаќа 596,71 км ². Автопатот се протега од север по долината на реката Морава виљушки во две главни линии на Ниш: јужна, што доведува до Солун и Атина, и Источна води кон Софија и Истанбул.

Историја на Ниш[уреди | уреди извор]

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Реката Нишава

Почетокот на името на градот под Римското Царство остана Наисус, кој е латинско име произлегува од неговата оригинална име Naissos. Етимологијата на оригиналното име Naissos ("град на нимфи​​") е изведено од митското суштество на старогрчката митологија - Naiad (од грчкиот νάειν, "да тече", а νᾶμα, "вода"), која беше нимфата на слатководни струи реките и езерата. Ниш е можна локација на Nysa, митско место во старогрчката митологија каде млад бог Дионис беше покренато. Navissos беше името во текот на Scordisci Селтик населба во 3 век пред нашата ера.

Праисториска и античките времиња[уреди | уреди извор]

  • Археолошки докази покажуваат неолитските населби во градот и областа кој датира од 5.000 до 2.000 години п.н.е., значајно археолошко наоѓалиште е Нумска Чука.

На етногенезата на Тракијците започна во времето на железното доба, една од главните градови Аидава, иднината римски Ремезиан. На Трибали престана во овој регион, споменува уште во 424 п.н.е.. Во 279 година п.н.е., за време на Галските инвазија на Балканот, Скордичи племе го порази Требали и после поразот се населуваат низ други териториите.

Римско време[уреди | уреди извор]

  • Во времето на освојувањето на Балканот од страна на Рим во 168-75 п.н.е., Naissos се користи како база за операции. Наисус беше првпат се споменува во римски документи во близина на почетокот на 2 век од нашата ера, и се смета за место достојна да се спомене во Географија на Птоломеј во Александрија.

Римјаните живееле на територијата на град во периодот на "Dardanian војна" (75-73 п.н.е.), и да се воспостави legionary камп. [9] Градот (наречен refugia и vici во пред римско врска), поради својата стратешка позиција (Тракијците беа засновани на југ [9]) развиен како важен гарнизон и на пазарот град на провинцијата Мизија чувствувате. [10] Римјаните изградена Виа Militaris во почетокот на 1 век од н.е., со Наисус се еден од клучните градови. Петка патишта се сретнаа во Наисус, од Lissus, Сердика, Singidunum, Ratiaria и Солун (преку Скупи). [9] А надгробна плоча на Критски војник или според Клавдиј (41-54) или Нерон (54-68) стои во Наисус, укажувајќи дека помошни единици биле стационирани тука во тоа време. Legia IIII Scythica и VII Клавдија може да има кратко се стационирани тука. Помошен тврдина беше врз основа на север, во денешна Равна, наречен Timacum минус. Марко Аврелиј (161-180) го промовираше град municipia. Генерално, неколку надгробни споменици семејство точка дека тоа е важен воен регионот и од 3 век социјалната класа на селаните и војниците се појави. [11] Група јас Aurelia Dardanorum е со седиште во градот. [10] Најдоцна во преторијата (пат-станица) е основана под Септимиј Север (193-211) за царски претставници бизнис патување, спроведено од страна stratores на Горна Мизија. [11] Во 268, за време на "кризата на третиот век", кога империјата речиси пропадна, најголема готска инвазија гледа до денес дојде фрлаат на Балканот. На Готите "поморски сојузници, Heruli, набавен флота, носејќи огромни армии по брегот на Црното Море, каде што ја опустоши крајбрежните територии во Тракија и Македонија. Другите големи сили ја преминале Дунав во Мизија. Инвазијата на Готите во провинцијата Панонија беше доведе до катастрофа. Во 268, царот Gallienus освои некои важни почетна победи на земјата и морето, но тоа беше неговиот наследник Клавдиј II, конечно ги победи напаѓачите во битката на Наисус во 268, еден од најкрвавите битки на 3 век. Напаѓачите, наводно, лево 3-50 мртов на теренот. Четири години подоцна во 272, син на Констанциј Флор воен командант и ќерка на Гостилничар вика Flavia Јулија Елена е родена во Наисус и се предодредени да владеат како царот Константин Велики. Константин создал Дачија Средоземна провинција која Наисус е капитал, кој исто така имаше Наисус и Remesiana на Виа militaris и градовите на Пауталија и Германија. Тој живееше во Наисус во кратки периоди 316-322. [11] Римскиот цар Јулијан Отстапник (360-363) престојувал во Наисус кратко во 361, пред да стане единствена Август. А fabricae кои произведуваат инготи (златни прачки) бил активен во Наисус во времето на Теодосиј I (378-395), како наоди со одбележувањето на NAISI по наредба на царот беа пронајдени во Романија, кои датираат од 379. 4 век Кралскиот вила во Медијана е важно археолошко наоѓалиште се наоѓа блиску до Ниш. Мозаични подови и други траги на луксузни се зачувани во Археолошкиот музеј на страницата. Други аристократски приградски вили се групирани nearby.Historians мислам дека градот Наисус би можеле да имаат 150.000 граѓани. Овде, во Mediana, во 364, цареви Valentinian и Валенс поделена на римската империја и владеел како ко-императори. Во замокот, или палата, на Mediana, само три милји од Наисус, тие го убија свечена и последна поделбата на Римското Царство. Valentinian му припаѓа на неговиот брат богата praefecture на Исток, од долниот Дунав до границите на Персија, додека тој се задржани за неговите непосредни владата на воена praefectures на Илирик, Италија и Галија, од крај на Грција во Каледонски бедемот, и од бедемот на Каледонија на подножјето на планината Атлас. (Едвард Гибон, "Пад и падот на Римското Царство", Vol. 2, Глава XXV)

Мозаици во Медиана[уреди | уреди извор]

4 век христијанска базилика во Ниш е еден од најстарите христијански споменици. Римскиот цар Констанс III (421), кој беше моќта зад престолот во текот на поголемиот дел од 410 е роден во Наисус. Иако царот Јулијан зајакнат ѕидовите, на многу просперитет на Наисус направи цел и тоа е уништен од страна на Атила во 443. Атила Хунски освоил Наисус со тепање овни и валање кули-воените софистицираност што беше ново во репертоарот на Унгарија. По Хуните заробени градот Наисус тие масакрирани жителите на градот. Неколку години подоцна, реката банки надвор од градот се 'уште се покриени со човечки коски како потсетник на уништување на Хуните ја нанесува. Основачот на Јустинијан династија, Џастин јас, е роден во Наисус во 450, и неговиот внук Јустинијан I го од себе за да се врати во градот, но Наисус никогаш не закрепнала својата 4 век урбаноста. Римската тврдина на Balajnac со добро зачувани цистерна произведени парички да Јустинијан I. Јустинијан воспоставува Архиепископија на Јустинијана Прима која градот и неговата епископија (епископија од Ниш) станува дел од, Прокопиј се споменува како Наисполис.

Историски Места[уреди | уреди извор]

  • Череп кула - кула направена од Срби черепи обезглавен од страна на Турците во 19 век.

Ниш тврдина - турски тврдина во центарот на градот.

Медијана - археолошко наоѓалиште, римска царска вила.

Казанџијско сокаче - Пример за оригинална архитектура од османлиски период.

Црвени Крст концентрационен логор - Вграден од окупаторската германските сили за време на Втората светска војна.

Бубанј - Споменикот на паднатите борци југословенска Втората светска војна.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна поштад во Ниш.
Тржни центар во Ниш.

Градот од Ниш е административен, индустриски, комерцијални, финансиски и културен центар на југоисточниот дел на Република Србија. Позицијата на НИС е стратешки важно, кој се наоѓа на пресекот на Европската автопат и железнички мрежи поврзуваат Европа со Азија. Ниш е лесно достапен, има аеродром - Ниш Константин Велики и да се биде точка на пресек на бројни железничка пруга и автопат линии. Тоа е во Ниш како што стеблото пат се протега од север по долината на реката Морава виљушки во две главни линии: на југ еден, што доведува до Солун и Атина, по должината на реката Вардар долина, и на исток еден, трчање по Nisava и Марица, што води кон Софија и Истанбул, и понатаму, кон Блискиот Исток. Овие патишта се широко познат од дамнешни времиња, бидејќи тие ги претставуваат тепани песни по кој народи, стоки и војски се пресели. Познат како "преку Militaris" во периоди римски и византиски, или "Цариград пат" во средниот век, овие патишта сè уште претставуваат големи европски сообраќајни артерии. Ниш што стои во точката на пресекот на улиците поврзување Мала Азија во Европа, и од Црното Море до Медитеранот. Ниш секогаш била релативно развиен град во поранешна Југославија. Во 1981 година БДП по глава на жител е 110% на југословенската просек

Индустрија[уреди | уреди извор]

Ниш е еден од најважните индустриски центри во Србија, добро познат по своите тутунската индустрија, индустријата на електроника, градежната индустрија, индустрија на Машински факултет, текстилната индустрија, боја металната индустрија, прехранбената индустрија, индустрија на гума стока. Тутунската индустрија Ниш фабрика за тутун - бил изграден и отворен во 1930 година на сегашната локација на Црвени Krst. Неговата основна производство е дека на тутун, цигари, филтри, елементите на тутун машини и опрема, лепила и др Во ​​1995 година научно - истражувачки институт е изградена. Институтот избира, произведува и ги штити тутун, и создава и дизајни на нови производи. Во август 2003 година, Филип Морис корпорација го купи тутун Ниш Фабрика (DIN), преку процесот на приватизација. Вкупната инвестиција Филип Морис "во износ од 580.000.000 го прави еден најголем странски инвеститор во Србија за 2003 година. Градежната индустрија Грађевинар, акционерско друштво - потекнува од градежна фирма од Ниш Каунти наречен Grapon во 1961 година. Gradjevinar има изградено голем структурни комплекси како трговски центри, одделот за згради, целиот кампуси, делови од градовите, кои може да се најде во Ниш, Белград, Источна Србија, Русија, Бугарија, Израел, Јордан, Обединетите Арапски Емирати. Компанијата има изградено: повеќе од 30.000 станови, од околу 180.000 квадратни метри, клиники, здравствени установи и болници, од околу 80.000 квадратни метри, стоковни куќи, трговски центри од околу 50.000 квадратни метри, хотели, туристички места, банки, училишта, театри, спортски објекти од околу 50.000 квадратни метри, разни магацини, фабрики, фарми и ладилници објекти од околу 150.000 квадратни метри. Електроника индустрија Електроника Индустрија - холдинг корпорација, акции корпорација - потекнува од основањето на Институтот за производство на Радио приемници и Рентген машини, "RR Ниш", во 1948 година. Основната производство опфаќа акустична опрема, електронски цевки, специфични инсталации, печатени плочи, електронски машина елементи, хидраулика, пневматика, апарати, клима, медицинска опрема, Х-зраци машини. Индустрија на гума стоки Вулкан, акционерско друштво е изграден и отворен во 1937 година. Производството се големи по обем и се состои од различни гума технички статии со бројни апликации во рударството и градежништвото (транспортери и кранови). Боја на металната индустрија NISSAL - БЕРЗАТА корпорација за алуминиум произведува алатки, метал репродуктивен материјал, метал, дрво и друг материјал конструкции, собира и третира за индустриски отпадоци. Машинската индустрија На пумпа Фабрика "Jastrebac" основана во 1910 година., Произведува повеќе од 1.000 различни видови и големини на механички пумпи. Мин (машинската индустрија од Ниш) холдинг, акции корпорација основана во 1884 година, произведува различни машини, разни типови на опрема: хемиски, бензински-хемиски, рударството, металуршки, железнички-превоз, дизел-локомотива, пумпа, хидро-термо-јадрено, вода и гас третман. Во 1993 година МИН доби трансформира во холдинг компанија на 37 акционерски единици, 24 од кои се занимаваат со основните производство, 6 од кои се занимаваат со услуги, а 7 со специјализирани бизнис. Текстилната индустрија Nitex - Ниш текстилната индустрија произведува ткаенини, плетени материјали, континуирано везови, облека .. Компанијата е основана 1897. од Ниш капиталистички Мита Ристиќ со неговите синови (Душан и Драгољуб). Во 2006 година. Nitex - Ниш беше купена од страна на стопанственикот на црногорските потекло - Đorđije Nicović. Прехранбената индустрија Žitopek, акционерско друштво за производство и промет на стоки пекарница е основана на 3 март 1947 година, кога 14 пекарите официјално потпиша договор со кој тие требаше да се приклучат на нивните работилници во "Žitopek". На пивара од Ниш, акции компанија произведува пиво и не-алкохолни пијалаци. На пиварница е основана 1884 година од Јован Апел.

Туризам[уреди | уреди извор]

Ниш постојано се гради, и е втор град во земјата по Белград по број на висококатници. Хотелот „Амбасадор“ е еден од највисоките згради во Ниш, но исто така има и други објекти како TV5 кула.

Ниш туристичка организација има две туристички информативни центри на располагање, во Ниш, во Vozda Karađorđa 7 улица, а другиот во Niska Бања чија адреса е Sinđelićeva 3б.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Ниш е стратешки сместена помеѓу Морава речната долина во Северна и реката Вардар долина на југ, на главниот пат помеѓу Грција и Средна Европа. Во областа Ниш, овој голем транспорт и врски пат е поврзана со природните коридор формирана од страна на Нишава реката, која тече на исток во правец на Софија и Истанбул. Историски гледано, бидејќи на нејзината локација, градот секогаш големо значење во регионот. На прво да ги искористат предностите на Римското Царство, кои изградиле важниот пат Вија милитарис, поврзувајќи го градот со Зингидунум (денес Белград) на север и Цариград (денес Истанбул) на југ-исток. Денес, градот е поврзан со автопатот Е75 со Белград и Средна Европа во северниот дел, и во Скопје, Солун и Атина во Јужна. Патот Е80 поврзува Ниш со Софија, Истанбул кон Блискиот Исток, и Приштина, Црна Гора и на Јадранското Море на запад. Патот E771 поврзува градот со Заечар, Кладово и Дробета-Турну Северин во Романија. Градот е исто така на големи регионални железничката крстосница. Нишкиот Константин Велики е вториот најважен аеродром во Србија. Првиот аеродром беше изграден во 1910 година. На јавниот градски превоз се состои во денешно време од 13 автобуски линии. Трамвајски систем постои во Ниш помеѓу 1930 и 1958

Познати или значајни граѓани[уреди | уреди извор]

Луѓето наведени подолу се родени во, жителите на, или на друг начин тесно поврзан со градот Ниш и неговата околина градското подрачје.

  • Константин I, попозната како Константин Велики, римски цар, роден 272 / 3 во Наисус.
  • Билјана Крстиќ (роден 1959), рок и традиционална музика пејач и текстописец.
  • Стеван Сремац (1855-1906), писател, дојде до Ниш кратко време по нејзиното ослободување од турското владеење; пишуваше за животот во стариот Ниш (Ivkova слава, Зона Замфирова)
  • Бранко Миљковиќ (1934-1961), поет

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]