Ќеле-Кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ќеле-Кула (српски: Ћеле-Кула) - историски споменик во Ниш, Србија.

Градба[уреди | уреди извор]

Ќеле-Кула како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Ќеле-Кула“ (Ћеле-Кула) - песна на српскиот поет Васко Попа.[1]
  • „Песната на Ќеле-Кулата“ (Песма Ћеле-Куле) - песна на српскиот поет Васко Попа.[2]
  • „Судбина соседова“ - песна на македонскиот писател Славко Јаневски од 1966 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 115.
  2. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 121.
  3. Славко Јаневски, Евангелие по Итар Пејо. Скопје: Кочо Рацин, 1966, стр. 40-41.