Прејди на содржината

33

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
33 во разни календари
Грегоријански календар33
XXXIII
Ab urbe condita786
Асирски календар4783
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−560
Берберски календар983
Будистички календар577
Бурмански календар−605
Византиски календар5541–5542
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2729 или 2669
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2730 или 2670
Коптски календар−251 – −250
Етиопски календар25–26
Еврејски календар3793–3794
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера89–90
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3133–3134
Холоценски календар10033
Ирански календар589 п.п. – 588 п.п.
Исламски календар607 п.х. – 606 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар33
XXXIII
Корејски календар2366
Мингуо-календар1879 пред Р. Кина
民前1879年
Нанакшахи−1435
Селевкидски календар344/345 г.г.
Тајландски сончев календар575–576
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
159 или −222 или −994
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
160 или −221 или −993

33 (XXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 33 година од новата ера, 33. од првиот милениум, 33. од I век и четвртта од 30-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5541 и 5542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3793 и 3794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 786.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 33 година се протега во 2669 и 2670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2729 и 2730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 576. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 607 и 606 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 33 на Ризницата ?