Прејди на содржината

4

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
4 во разни календари
Грегоријански календар4
IV
Ab urbe condita757
Асирски календар4754
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−589
Берберски календар954
Будистички календар548
Бурмански календар−634
Византиски календар5512–5513
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2700 или 2640
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2701 или 2641
Коптски календар−280 – −279
Етиопски календар−4 – −3
Еврејски календар3764–3765
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера60–61
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3104–3105
Холоценски календар10004
Ирански календар618 п.п. – 617 п.п.
Исламски календар637 п.х. – 636 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар4
IV
Корејски календар2337
Мингуо-календар1908 пред Р. Кина
民前1908年
Нанакшахи−1464
Селевкидски календар315/316 г.г.
Тајландски сончев календар546–547
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
130 или −251 или −1023
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
131 или −250 или −1022

4 (IV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 4 година од новата ера, 4. од првиот милениум, 4. од I век и четврта од 0-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5512 и 5513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3764 и 3765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 757.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 4 година се протега во 2640 и 2641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2700 и 2701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 547. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 637 и 636 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]