65 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
66 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар66 п.н.е.
LXV п.н.е.
Ab urbe condita688
Староегипетска ераXXXIII династија, 258
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 15
Старогрчка ера178.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4685
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−658
Берберски календар885
Будистички календар479
Бурмански календар−703
Византиски календар5443–5444
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2631 или 2571
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2632 или 2572
Коптски календар−349 – −348
Етиопски календар−73 – −72
Еврејски календар3695–3696
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−9 – −8
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3035–3036
Холоценски календар9935
Ирански календар687 п.п. – 686 п.п.
Исламски календар708 п.х. – 707 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2268
Мингуо-календар1977 пред Р. Кина
民前1977年
Нанакшахи−1533
Селевкидски календар246/247 г.г.
Тајландски сончев календар477–478
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
61 или −320 или −1092
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
62 или −319 или −1091

65 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 65. година пред новата ера, 65. од првиот милениум п.н.е., 65. од 1 век п.н.е. и шеста од 60-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5443 и 5444 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4685 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3695 и 3696 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 688.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 65 година се протега во 2571 и 2572, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2631 и 2632 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 478. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 707 и 706 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...