15 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
16 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар16 п.н.е.
XV п.н.е.
Ab urbe condita738
Старогрчка ера1911. олимпијада (победник
Асирски календар4735
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−608
Берберски календар935
Будистички календар529
Бурмански календар−653
Византиски календар5493–5494
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2681 или 2621
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2682 или 2622
Коптски календар−299 – −298
Етиопски календар−23 – −22
Еврејски календар3745–3746
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера41–42
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3085–3086
Холоценски календар9985
Ирански календар637 п.п. – 636 п.п.
Исламски календар657 п.х. – 656 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар16 п.н.е.
XV п.н.е.
Корејски календар2318
Мингуо-календар1927 пред Р. Кина
民前1927年
Нанакшахи−1483
Селевкидски календар296/297 г.г.
Тајландски сончев календар527–528
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
111 или −270 или −1042
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
112 или −269 или −1041

15 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 15. година пред новата ера, 15. од првиот милениум п.н.е., 15. од 1 век п.н.е. и шеста од 10-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5493 и 5494 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4735 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3745 и 3746 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 738.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 15 година се протега во 2621 и 2622, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2681 и 2682 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 528. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 656 и 655 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...