Прејди на содржината

62 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
63 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар63 п.н.е.
LXII п.н.е.
Ab urbe condita691
Староегипетска ераXXXIII династија, 261
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 18
Старогрчка ера179.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4688
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−655
Берберски календар888
Будистички календар482
Бурмански календар−700
Византиски календар5446–5447
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2634 или 2574
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2635 или 2575
Коптски календар−346 – −345
Етиопски календар−70 – −69
Еврејски календар3698–3699
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−6 – −5
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3038–3039
Холоценски календар9938
Ирански календар684 п.п. – 683 п.п.
Исламски календар705 п.х. – 704 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2271
Мингуо-календар1974 пред Р. Кина
民前1974年
Нанакшахи−1530
Селевкидски календар249/250 г.г.
Тајландски сончев календар480–481
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
64 или −317 или −1089
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
65 или −316 или −1088

62 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 62. година пред новата ера, 62. од првиот милениум п.н.е., 62. од 1 век п.н.е. и трета од 60-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5446 и 5447 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4688 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3698 и 3699 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 691.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 62 година се протега во 2574 и 2575, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2634 и 2635 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 481. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 704 и 703 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...