Прејди на содржината

48 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
49 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар49 п.н.е.
XLVIII п.н.е.
Ab urbe condita705
Староегипетска ераXXXIII династија, 275
- ФараонКлеопатра VII, 3
Старогрчка ера182.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4702
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−641
Берберски календар902
Будистички календар496
Бурмански календар−686
Византиски календар5460–5461
Кинески календар辛未(мет. коза)
2648 или 2588
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2649 или 2589
Коптски календар−332 – −331
Етиопски календар−56 – −55
Еврејски календар3712–3713
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера8–9
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3052–3053
Холоценски календар9952
Ирански календар670 п.п. – 669 п.п.
Исламски календар691 п.х. – 690 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2285
Мингуо-календар1960 пред Р. Кина
民前1960年
Нанакшахи−1516
Селевкидски календар263/264 г.г.
Тајландски сончев календар494–495
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
78 или −303 или −1075
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
79 или −302 или −1074

48 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 48. година пред новата ера, 48. од првиот милениум п.н.е., 48. од 1 век п.н.е. и деветта од 40-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5460 и 5461 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4702 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3712 и 3713 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 705.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 48 година се протега во 2588 и 2589, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2648 и 2649 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 495. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 690 и 689 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...