24 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
25 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар25 п.н.е.
XXIV п.н.е.
Ab urbe condita729
Старогрчка ера188.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4726
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−617
Берберски календар926
Будистички календар520
Бурмански календар−662
Византиски календар5484–5485
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2672 или 2612
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2673 или 2613
Коптски календар−308 – −307
Етиопски календар−32 – −31
Еврејски календар3736–3737
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера32–33
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3076–3077
Холоценски календар9976
Ирански календар646 п.п. – 645 п.п.
Исламски календар666 п.х. – 665 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар25 п.н.е.
XXIV п.н.е.
Корејски календар2309
Мингуо-календар1936 пред Р. Кина
民前1936年
Нанакшахи−1492
Селевкидски календар287/288 г.г.
Тајландски сончев календар518–519
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
102 или −279 или −1051
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
103 или −278 или −1050

24 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 24. година пред новата ера, 24. од првиот милениум п.н.е., 24. од 1 век п.н.е. и петта од 20-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5484 и 5485 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4726 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3736 и 3737 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 729.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 24 година се протега во 2612 и 2613, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2672 и 2673 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 519. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 665 и 664 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...