45 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
46 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар46 п.н.е.
XLV п.н.е.
Ab urbe condita708
Староегипетска ераXXXIII династија, 278
- ФараонКлеопатра VII, 6
Старогрчка ера183.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4705
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−638
Берберски календар905
Будистички календар499
Бурмански календар−683
Византиски календар5463–5464
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2651 или 2591
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2652 или 2592
Коптски календар−329 – −328
Етиопски календар−53 – −52
Еврејски календар3715–3716
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера11–12
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3055–3056
Холоценски календар9955
Ирански календар667 п.п. – 666 п.п.
Исламски календар688 п.х. – 686 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар46 п.н.е.
XLV п.н.е.
Корејски календар2288
Мингуо-календар1957 пред Р. Кина
民前1957年
Нанакшахи−1513
Селевкидски календар266/267 г.г.
Тајландски сончев календар497–498
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
81 или −300 или −1072
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
82 или −299 или −1071

45 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 45. година пред новата ера, 45. од првиот милениум п.н.е., 45. од 1 век п.н.е. и шеста од 40-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5463 и 5464 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4705 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3715 и 3716 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 708.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 45 година се протега во 2591 и 2592, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2651 и 2652 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 498. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 687 и 685 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...