11 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
12 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар12 п.н.е.
XI п.н.е.
Ab urbe condita742
Старогрчка ера192. олимпијада (победник
Асирски календар4739
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−604
Берберски календар939
Будистички календар533
Бурмански календар−649
Византиски календар5497–5498
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2685 или 2625
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2686 или 2626
Коптски календар−295 – −294
Етиопски календар−19 – −18
Еврејски календар3749–3750
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера45–46
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3089–3090
Холоценски календар9989
Ирански календар633 п.п. – 632 п.п.
Исламски календар652 п.х. – 651 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар12 п.н.е.
XI п.н.е.
Корејски календар2322
Мингуо-календар1923 пред Р. Кина
民前1923年
Нанакшахи−1479
Селевкидски календар300/301 г.г.
Тајландски сончев календар531–532
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
115 или −266 или −1038
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
116 или −265 или −1037

11 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 11. година пред новата ера, 11. од првиот милениум п.н.е., 11. од 1 век п.н.е. и втора од 10-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5497 и 5498 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4739 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3749 и 3750 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 742.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 11 година се протега во 2625 и 2626, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2685 и 2686 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 532. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 651 и 650 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...