Прејди на содржината

39 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
40 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар40 п.н.е.
XXXIX п.н.е.
Ab urbe condita714
Староегипетска ераXXXIII династија, 284
- ФараонКлеопатра VII, 12
Старогрчка ера185. олимпијада (победник
Асирски календар4711
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−632
Берберски календар911
Будистички календар505
Бурмански календар−677
Византиски календар5469–5470
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2657 или 2597
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2658 или 2598
Коптски календар−323 – −322
Етиопски календар−47 – −46
Еврејски календар3721–3722
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера17–18
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3061–3062
Холоценски календар9961
Ирански календар661 п.п. – 660 п.п.
Исламски календар681 п.х. – 680 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар40 п.н.е.
XXXIX п.н.е.
Корејски календар2294
Мингуо-календар1951 пред Р. Кина
民前1951年
Нанакшахи−1507
Селевкидски календар272/273 г.г.
Тајландски сончев календар503–504
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
87 или −294 или −1066
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
88 или −293 или −1065

39 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 39. година пред новата ера, 39. од првиот милениум п.н.е., 39. од 1 век п.н.е. и последна од 30-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5469 и 5470 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4711 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3721 и 3722 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 714.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 39 година се протега во 2597 и 2598, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2657 и 2658 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 504. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 680 и 679 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...