60 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
61 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар61 п.н.е.
LX п.н.е.
Ab urbe condita693
Староегипетска ераXXXIII династија, 263
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 20
Старогрчка ера179.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4690
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−653
Берберски календар890
Будистички календар484
Бурмански календар−698
Византиски календар5448–5449
Кинески календар己未(зем. коза)
2636 или 2576
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2637 или 2577
Коптски календар−344 – −343
Етиопски календар−68 – −67
Еврејски календар3700–3701
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−4 – −3
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3040–3041
Холоценски календар9940
Ирански календар682 п.п. – 681 п.п.
Исламски календар703 п.х. – 702 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2273
Мингуо-календар1972 пред Р. Кина
民前1972年
Нанакшахи−1528
Селевкидски календар251/252 г.г.
Тајландски сончев календар482–483
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
66 или −315 или −1087
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
67 или −314 или −1086

60 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 60. година пред новата ера, 60. од првиот милениум п.н.е., 60. од 1 век п.н.е. и прва од 60-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5448 и 5449 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4690 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3700 и 3701 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 693.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 60 година се протега во 2576 и 2577, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2636 и 2637 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 483. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 702 и 701 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...