100 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
101 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар101 п.н.е.
C п.н.е.
Ab urbe condita653
Староегипетска ераXXXIII династија, 223
- ФараонПтоломеј X Александар, 7
Старогрчка ера169.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4650
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−693
Берберски календар850
Будистички календар444
Бурмански календар−738
Византиски календар5408–5409
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2596 или 2536
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2597 или 2537
Коптски календар−384 – −383
Етиопски календар−108 – −107
Еврејски календар3660–3661
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−44 – −43
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3000–3001
Холоценски календар9900
Ирански календар722 п.п. – 721 п.п.
Исламски календар744 п.х. – 743 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2233
Мингуо-календар2012 пред Р. Кина
民前2012年
Нанакшахи−1568
Селевкидски календар211/212 г.г.
Тајландски сончев календар442–443
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
26 или −355 или −1127
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
27 или −354 или −1126

100 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 100. година пред новата ера, 100. од првиот милениум п.н.е., последна од 1 век п.н.е. и прва од 100-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5408 и 5409 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4650 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3660 и 3661 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 653.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 100 година се протега во 2536 и 2537, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2596 и 2597 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 443. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 743 и 742 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...