Прејди на содржината

Олимпијада

Од Википедија — слободната енциклопедија

Олимпијада ( грчки: Ὀλυμπιάς[]) во античка Грција претставувала период од четири години помеѓу две Олимписки игри . Првата олимпијада траела од 776 п. н.е. до 772 п.н.е.. Денес често терминот „олимпијада“ се користи погрешно за Олимписките игри. [1]

Види повеќе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Олимпијске игре духа и тела“. Авант арт магазин. Посетено на 4. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)