Теодосиј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теодосиј I
Theodosius I. Roman Coin.jpg
Цар на Римската империја
Роден 347
Шпанија
Починал 395
Милано, денешна Италија


Теодосиј I бил римски цар. Познат и како Флавијан Теодосиј . Со Римската империја управувал од 379 до 395 година. Роден е во денешна Шпанија, и од мал бил голем приврзеник на православното христијанство. Во 379 година станал император и постигнал големи успеси на бојното поле со готите. Во негово време бил склучен т.н. foedus договор. Во црковното прашање, тој започнал борба за налагање и попчитување на решенијата од првиот вселенски собор во Никеја. Во 381 година бил свикан вториот вселенски собор во Константинопол на кој бил избран нов патријарх. Во 313 година, Константин I го издал т.н. Милански едикт според кој сите религии во империјата станале рамноправни. Во 393 година пак, тој ги забранил Олимписките игри. По неговата смрт во 395 година, империјата конечно била разделена на источна и западна.