Медал „Пјер де Кубертен“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Медалот „Пјер де Кубертен“ (исто познат како „Де Кубертен медал“ или „медал вечен дух за спортско однесување“) е специјален медал кој се доделува од страна на Меѓународниот олимписки комитет на оние спортисти или поранешни спортисти кои служат како пример за спортско однесување на Олимписките натпреварувања или кои придонесуваат преку исклучителни заслуги кон Олимпиското движење.[1][2]

Медалот бил воведен во 1964 година и е именуван во чест на Пјер де Кубертен, основачот на Меѓународниот олимписки комитет. Според Олимпискиот музеј, „Медалот е еден од најблагородните признанија кои можат да се доделат на Олимписки спортисти.“[3]

Добитници[уреди | уреди извор]

Спортист Земја Натпреварување Датум Место
Луц Лонг  Германија Летни олимписки игри 1964 1964 (доделен посмртно) Берлин, Германија
Емил Затопек  Чехословачка Летни олимписки игри 1952 6 декември 2000 (доделен посмртно) Хелсинки, Финска
Еуџенио Монти  Италија Зимски олимписки игри 1964 1964 Инсбрук, Австрија
Карл Хајнц Клее  Австрија Летни олимписки игри 1976 февруари 1977 Инсбрук, Австрија
Франц Јонас[4]  Австрија јули 1969
Лоренс Лемио  Канада Летни олимписки игри 1988 септември 1988 Сеул, Јужна Кореја
Рејмонд Гафнер  Швајцарија 1999
Спенсер Еклс  САД Зимски олимписки игри 2002 февруари 2002 Солт Лејк Сити, САД
Тана Умга  Нов Зеланд Пријателски рагби натпревар во 2003 година јуни 2003 Кардиф, Велс, ОК
Вандерлеи де Лима  Бразил Летни олимписки игри 2004 29 август 2004 Атина, Грција
Елена Новикова-Белова  Белорусија XI Меѓународен научен конгрес 17 мај 2007 Минск, Белорусија
Шаул Ладани  Израел "необично извонреден спортски дострел за период од четири децении"[5] 17 мај 2007 Минск, Белорусија
Петар Цупаќ  Хрватска Летни олимписки игри 2008 18 ноември 2008 Пекинг, Кина
Иван Булаја  Хрватска Летни олимписки игри 2008 18 ноември 2008 Пекинг, Кина
Павле Костов  Хрватска Летни олимписки игри 2008 18 ноември 2008 Пекинг, Кина
Роналд Харви  Австралија 2009
Ришар Гарно  Канада Зимски олимписки игри 2014 6 февруари 2014 (доделен посмртно) Сочи, Русија
Мајкл Хванг [6]  Сингапур Азиски игри 2014 14 октомври 2014 Инчон, Јужна Кореја

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC article on Olympic Spirit
  2. Allerman Blogspot
  3. International Olympic Committee – The Olympic Museum Lausanne
  4. Newsletter No. 22, Comité international olympique, Château de Vidy 1007 Lausanne, p. 402
  5. „Sports Shorts – Israel News“. Haaretz. September 12, 2007. Посетено на February 25, 2013.
  6. http://www.olympic.org/news/olympic-highlights/240475