Деметриос Викелас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Деметриус Викелас

Деметриос Викелас, а познат и како Бикелас (грчки: Δημήτριος Βικέλας)(15 февруари 1835 - 20 јули 1908) бил грчки бизнисмен и писател. Тој бил првиот претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), од 1894 до 1896.

По поминатото детство во Грција и Константинопол, тој си ја пробал среќата во Лондон, каде штон се оженил. Тогаш, тој се преселил во Париз на сметка на жена му. Оставајќи го бизнисот, се оддал на литературата и историјата. Пишувал и издал бројни новели, раскази и есеи коишто му доделиле висок углед. Бидејќи стекнал висок углед и живеел во Париз, Викелас бил избран за претставник на Грција на конгресот свикан од барон Пјер де Кубертен во јуни 1894 година. На конгресот било решено да се обноват Олимписките игри во Атина 1896 година, а за претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) бил избран токму Деметриос Викелас. На таа функција останал до 1896 година по што останал да живее во Атина се до неговата смрт во 1908 година.


Претседатели на МОК

Деметриос Викелас (1894–1896) | Пјер де Кубертен (1896–1925) | Годфроа де Блонеј (1916–1919) | Анри де Баје-Латур (1925–1942) | Зигфрид Едстрем (1942–1952) | Ејвори Брендиџ (1952–1972) | Лорд Киланин (1972–1980) | Хуан Антонио Самаранч (1980–2001) | Жак Рог (2001–2013) | Томас Бах (2013–сè уште)