Прејди на содржината

80 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
81 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар81 п.н.е.
LXXX п.н.е.
Ab urbe condita673
Староегипетска ераXXXIII династија, 243
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 8
Старогрчка ера174.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4670
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−673
Берберски календар870
Будистички календар464
Бурмански календар−718
Византиски календар5428–5429
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2616 или 2556
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2617 или 2557
Коптски календар−364 – −363
Етиопски календар−88 – −87
Еврејски календар3680–3681
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−24 – −23
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3020–3021
Холоценски календар9920
Ирански календар702 п.п. – 701 п.п.
Исламски календар724 п.х. – 723 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2253
Мингуо-календар1992 пред Р. Кина
民前1992年
Нанакшахи−1548
Селевкидски календар231/232 г.г.
Тајландски сончев календар462–463
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
46 или −335 или −1107
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
47 или −334 или −1106

80 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 80. година пред новата ера, 80. од првиот милениум п.н.е., 80. од 1 век п.н.е. и прва од 80-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5428 и 5429 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4670 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3680 и 3681 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 673.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 80 година се протега во 2556 и 2557, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2616 и 2617 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 463. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 723 и 722 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...