Прејди на содржината

22 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
23 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар23 п.н.е.
XXII п.н.е.
Ab urbe condita731
Старогрчка ера189.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4728
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−615
Берберски календар928
Будистички календар522
Бурмански календар−660
Византиски календар5486–5487
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2674 или 2614
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2675 или 2615
Коптски календар−306 – −305
Етиопски календар−30 – −29
Еврејски календар3738–3739
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера34–35
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3078–3079
Холоценски календар9978
Ирански календар644 п.п. – 643 п.п.
Исламски календар664 п.х. – 663 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар23 п.н.е.
XXII п.н.е.
Корејски календар2311
Мингуо-календар1934 пред Р. Кина
民前1934年
Нанакшахи−1490
Селевкидски календар289/290 г.г.
Тајландски сончев календар520–521
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
104 или −277 или −1049
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
105 или −276 или −1048

22 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 22. година пред новата ера, 22. од првиот милениум п.н.е., 22. од 1 век п.н.е. и трета од 20-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5486 и 5487 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4728 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3738 и 3739 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 731.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 22 година се протега во 2614 и 2615, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2674 и 2675 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 521. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 663 и 662 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...