10 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
11 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар11 п.н.е.
X п.н.е.
Ab urbe condita743
Старогрчка ера192.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4740
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−603
Берберски календар940
Будистички календар534
Бурмански календар−648
Византиски календар5498–5499
Кинески календар己酉(зем. петел)
2686 или 2626
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2687 или 2627
Коптски календар−294 – −293
Етиопски календар−18 – −17
Еврејски календар3750–3751
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера46–47
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3090–3091
Холоценски календар9990
Ирански календар632 п.п. – 631 п.п.
Исламски календар651 п.х. – 650 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар11 п.н.е.
X п.н.е.
Корејски календар2323
Мингуо-календар1922 пред Р. Кина
民前1922年
Нанакшахи−1478
Селевкидски календар301/302 г.г.
Тајландски сончев календар532–533
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
116 или −265 или −1037
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
117 или −264 или −1036

10 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 10. година пред новата ера, 10. од првиот милениум п.н.е., 10. од 1 век п.н.е. и прва од 10-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5498 и 5499 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4740 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3750 и 3751 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 743.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 10 година се протега во 2626 и 2627, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2686 и 2687 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 533. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 650 и 649 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...