Прејди на содржината

96 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
97 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар97 п.н.е.
XCVI п.н.е.
Ab urbe condita657
Староегипетска ераXXXIII династија, 227
- ФараонПтоломеј X Александар, 11
Старогрчка ера170.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4654
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−689
Берберски календар854
Будистички календар448
Бурмански календар−734
Византиски календар5412–5413
Кинески календар癸未(вод. коза)
2600 или 2540
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2601 или 2541
Коптски календар−380 – −379
Етиопски календар−104 – −103
Еврејски календар3664–3665
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−40 – −39
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3004–3005
Холоценски календар9904
Ирански календар718 п.п. – 717 п.п.
Исламски календар740 п.х. – 739 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2237
Мингуо-календар2008 пред Р. Кина
民前2008年
Нанакшахи−1564
Селевкидски календар215/216 г.г.
Тајландски сончев календар446–447
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
30 или −351 или −1123
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
31 или −350 или −1122

96 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 96. година пред новата ера, 96. од првиот милениум п.н.е., 96. од 1 век п.н.е. и седма од 90-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5412 и 5413 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4654 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3664 и 3665 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 657.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 96 година се протега во 2540 и 2541, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2600 и 2601 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 447. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 739 и 738 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...