9 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
10 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар10 п.н.е.
IX п.н.е.
Ab urbe condita744
Старогрчка ера192.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4741
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−602
Берберски календар941
Будистички календар535
Бурмански календар−647
Византиски календар5499–5500
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2687 или 2627
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2688 или 2628
Коптски календар−293 – −292
Етиопски календар−17 – −16
Еврејски календар3751–3752
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера47–48
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3091–3092
Холоценски календар9991
Ирански календар631 п.п. – 630 п.п.
Исламски календар650 п.х. – 649 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар10 п.н.е.
IX п.н.е.
Корејски календар2324
Мингуо-календар1921 пред Р. Кина
民前1921年
Нанакшахи−1477
Селевкидски календар302/303 г.г.
Тајландски сончев календар533–534
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
117 или −264 или −1036
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
118 или −263 или −1035

9 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 9. година пред новата ера, 9. од првиот милениум п.н.е., 9. од 1 век п.н.е. и последна од 0-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5499 и 5500 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4741 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3751 и 3752 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 744.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 9 година се протега во 2627 и 2628, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2687 и 2688 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 534. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 649 и 648 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...