89 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
90 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар90 п.н.е.
LXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita664
Староегипетска ераXXXIII династија, 234
- ФараонПтоломеј X Александар, 18
Старогрчка ера172.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4661
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−682
Берберски календар861
Будистички календар455
Бурмански календар−727
Византиски календар5419–5420
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2607 или 2547
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2608 или 2548
Коптски календар−373 – −372
Етиопски календар−97 – −96
Еврејски календар3671–3672
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−33 – −32
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3011–3012
Холоценски календар9911
Ирански календар711 п.п. – 710 п.п.
Исламски календар733 п.х. – 732 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2244
Мингуо-календар2001 пред Р. Кина
民前2001年
Нанакшахи−1557
Селевкидски календар222/223 г.г.
Тајландски сончев календар453–454
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
37 или −344 или −1116
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
38 или −343 или −1115

89 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 89. година пред новата ера, 89. од првиот милениум п.н.е., 89. од 1 век п.н.е. и последна од 80-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5419 и 5420 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4661 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3671 и 3672 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 664.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 89 година се протега во 2547 и 2548, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2607 и 2608 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 454. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 732 и 731 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...