Прејди на содржината

88 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
89 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар89 п.н.е.
LXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita665
Староегипетска ераXXXIII династија, 235
- ФараонПтоломеј X Александар, 19
Старогрчка ера172.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4662
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−681
Берберски календар862
Будистички календар456
Бурмански календар−726
Византиски календар5420–5421
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2608 или 2548
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2609 или 2549
Коптски календар−372 – −371
Етиопски календар−96 – −95
Еврејски календар3672–3673
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−32 – −31
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3012–3013
Холоценски календар9912
Ирански календар710 п.п. – 709 п.п.
Исламски календар732 п.х. – 731 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2245
Мингуо-календар2000 пред Р. Кина
民前2000年
Нанакшахи−1556
Селевкидски календар223/224 г.г.
Тајландски сончев календар454–455
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
38 или −343 или −1115
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
39 или −342 или −1114

88 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 88. година пред новата ера, 88. од првиот милениум п.н.е., 88. од 1 век п.н.е. и деветта од 80-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5420 и 5421 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4662 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3672 и 3673 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 665.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 88 година се протега во 2548 и 2549, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2608 и 2609 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 455. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 731 и 730 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...