27 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
28 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар28 п.н.е.
XXVII п.н.е.
Ab urbe condita726
Старогрчка ера188. олимпијада (победник
Асирски календар4723
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−620
Берберски календар923
Будистички календар517
Бурмански календар−665
Византиски календар5481–5482
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2669 или 2609
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2670 или 2610
Коптски календар−311 – −310
Етиопски календар−35 – −34
Еврејски календар3733–3734
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера29–30
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3073–3074
Холоценски календар9973
Ирански календар649 п.п. – 648 п.п.
Исламски календар669 п.х. – 668 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар28 п.н.е.
XXVII п.н.е.
Корејски календар2306
Мингуо-календар1939 пред Р. Кина
民前1939年
Нанакшахи−1495
Селевкидски календар284/285 г.г.
Тајландски сончев календар515–516
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
99 или −282 или −1054
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
100 или −281 или −1053

27 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 27. година пред новата ера, 27. од првиот милениум п.н.е., 27. од 1 век п.н.е. и осма од 20-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5481 и 5482 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4723 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3733 и 3734 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 726.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 27 година се протега во 2609 и 2610, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2669 и 2670 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 516. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 668 и 667 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...