6 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
7 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар7 п.н.е.
VI п.н.е.
Ab urbe condita747
Старогрчка ера193.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4744
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−599
Берберски календар944
Будистички календар538
Бурмански календар−644
Византиски календар5502–5503
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2690 или 2630
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2691 или 2631
Коптски календар−290 – −289
Етиопски календар−14 – −13
Еврејски календар3754–3755
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера50–51
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3094–3095
Холоценски календар9994
Ирански календар628 п.п. – 627 п.п.
Исламски календар647 п.х. – 646 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар7 п.н.е.
VI п.н.е.
Корејски календар2327
Мингуо-календар1918 пред Р. Кина
民前1918年
Нанакшахи−1474
Селевкидски календар305/306 г.г.
Тајландски сончев календар536–537
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
120 или −261 или −1033
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
121 или −260 или −1032

6 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 6. година пред новата ера, 6. од првиот милениум п.н.е., 6. од 1 век п.н.е. и шеста од 0-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5502 и 5503 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4744 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3754 и 3755 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 747.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 6 година се протега во 2630 и 2631, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2690 и 2691 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 537. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 646 и 645 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...