Прејди на содржината

7

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
7 во разни календари
Грегоријански календар7
VII
Ab urbe condita760
Асирски календар4757
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−586
Берберски календар957
Будистички календар551
Бурмански календар−631
Византиски календар5515–5516
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2703 или 2643
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2704 или 2644
Коптски календар−277 – −276
Етиопски календар−1 – 0
Еврејски календар3767–3768
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера63–64
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3107–3108
Холоценски календар10007
Ирански календар615 п.п. – 614 п.п.
Исламски календар634 п.х. – 633 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар7
VII
Корејски календар2340
Мингуо-календар1905 пред Р. Кина
民前1905年
Нанакшахи−1461
Селевкидски календар318/319 г.г.
Тајландски сончев календар549–550
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
133 или −248 или −1020
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
134 или −247 или −1019

7 (VII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 7 година од новата ера, 7. од првиот милениум, 7. од I век и седма од 0-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5515 и 5516 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4757 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3767 и 3768 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 760.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 7 година се протега во 2643 и 2644, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2703 и 2704 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 550. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 634 и 633 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 7 на Ризницата ?