10

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
10 во разни календари
Грегоријански календар10
X
Ab urbe condita763
Асирски календар4760
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−583
Берберски календар960
Будистички календар554
Бурмански календар−628
Византиски календар5518–5519
Кинески календар己巳(зем. змија)
2706 или 2646
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2707 или 2647
Коптски календар−274 – −273
Етиопски календар2–3
Еврејски календар3770–3771
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера66–67
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3110–3111
Холоценски календар10010
Ирански календар612 п.п. – 611 п.п.
Исламски календар631 п.х. – 630 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар10
X
Корејски календар2343
Мингуо-календар1902 пред Р. Кина
民前1902年
Нанакшахи−1458
Селевкидски календар321/322 г.г.
Тајландски сончев календар552–553
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
136 или −245 или −1017
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
137 или −244 или −1016

10 (X) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 10 година од новата ера, 10. од првиот милениум, 10. од I век и прва од 10-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5518 и 5519 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4760 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3770 и 3771 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 763.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 10 година се протега во 2646 и 2647, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2706 и 2707 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 553. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 631 и 630 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 10 на Ризницата ?