16

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
16 г.  во други календари
Грегоријански календар 16
XVI
Ab urbe condita 769
Асирски календар 4766
Бахајски календар -1828–-1827
Бенгалски календар -577
Берберски календар 966
Будистички календар 560
Бурмански календар -622
Византиски календар 5524–5525
Еврејски календар 3776–3777
Ерменски календар
Етиопски календар 8-9
Ирански календар 606 п.с. – 605 п.с.
Исламски календар 625 пред хиџра – 624 пред хиџра
Јулијански календар 16    XVI
Кинески календар 乙亥年月日
(2652/2712)
— до —
丙子年月日
(2653/2713)
Коптски календар -268–-267
Корејски календар 2349
Календар Мингуо 1896 пред РК
民前1896年
Селевкидски календар 327–328
Тајландски сончев календар 559
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 72–73
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3117–3118
Холоценски календар 10016
Џуче-календар нема (пред 1912)

16 (XVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 16. година од новата ера, 16. од првиот милениум, 16. од 1 век и седма од 10-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5524 и 5525 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4766 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3776 и 3777 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 769.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 16. година се протега во 2652 и 2653, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2712 и 2713 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 559. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 625 и 624 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]