87

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
87 г.  во други календари
Грегоријански календар 87
LXXXVII
Ab urbe condita 840
Асирски календар 4837
Бахајски календар -1757–-1756
Бенгалски календар -506
Берберски календар 1037
Будистички календар 631
Бурмански календар -551
Византиски календар 5595–5596
Еврејски календар 3847–3848
Ерменски календар
Етиопски календар 79-80
Ирански календар 535 п.с. – 534 п.с.
Исламски календар 551 пред хиџра – 550 пред хиџра
Јулијански календар 87    LXXXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(2723/2783)
— до —
丁亥年月日
(2724/2784)
Коптски календар -197–-196
Корејски календар 2420
Календар Мингуо 1825 пред РК
民前1825年
Селевкидски календар 398–399
Тајландски сончев календар 630
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 143–144
 - Шака самват 9–10
 - Кали југа 3188–3189
Холоценски календар 10087
Џуче-календар нема (пред 1912)

87 (LXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 87. година од новата ера, 87. од првиот милениум, 87. од 1 век и осма од 80-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5595 и 5596 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4837 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3847 и 3848 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 840.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 87. година се протега во 2723 и 2724, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2783 и 2784 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 630. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 551 и 550 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]